پيش‌بيني ابتلاي15ميليون ايراني به سرطان طي15سال آينده

۱۳۸۸/۰۷/۲۸ - ۱۷:۲۰ - کد خبر: 17740
پيش‌بيني ابتلاي15ميليون ايراني به سرطان طي15سال آينده
دكتر عطاران در همايش سرطان‌هاي دستگاه گوارش در پانلي تحت عنوان حمايت‌هاي اقتصادي و اجتماعي از بيماران سرطاني با بيان اينكه در جمعيت ايران طي 10 تا 15 سال، 15 ميليون نفر به سرطان دچار مي‌شوند گفت: شمار مبتلايان به سرطان در ايران با پنج بيماري شايع در كشور برابري مي‌كند.

وي، نبود ثبت ملي سرطان را بزرگترين مشكل در كشور برشمرد و يادآور شد: از اين رو اطلاع دقيقي از ميزان شيوع انواع سرطان‌ها در بخشهاي مختلف كشور نداريم.

دكتر عطاران با انتقاد از بودجه اندك بخش سلامت گفت: بخشي از اين بودجه در مقوله سرطان بايد صرف پيشگيري، درمان و درمان‌هاي مراقبتي و تسكيني بيمار شود.

وي با بيان اينكه هم اكنون 90 درصد بودجه اختصاص يافته به سرطان صرف درمان سرطان مي‌شود گفت: بدين ترتيب به پيشگيري توجهي نمي‌شود.

دكتر عطاران با استناد به آمارهاي سازمان بهداشت جهاني اظهار كرد: بايد به ازاي هر يكصد هزار نفر جمعيت يك درمانگر سرطان وجود داشته باشد كه با احتساب جمعيت 75 ميليوني ايران بايد 750 درمانگر سرطان در كشور باشد. اين در حالي است كه هم اكنون فقط 350 درمانگر غير جراحي سرطان در ايران وجود دارد.

دكتر بهادري، استاد برجسته پاتولوژي، شاهد رشد بروز سرطان در كشور را گزارش‌هاي آماري وزارت بهداشت برشمرد و افزود: البته تشخيص زودهنگام از علل افزايش موارد كشف شده است.

وي ادامه داد: مطابق قانون هر نمونه‌اي كه از بدن انسان گرفته مي‌شود بايد براي تشخيص به پاتولوژي فرستاده شود از اين‌رو تعداد موارد تشخيصي سرطان رو به افزايش گذاشته است.

دكتر بهادري افزود: در گذشته از كل اتوپسي‌هاي ريه طي پنج سال 80 مورد سرطان ريه تاييد مي‌شد اين در حالي است كه هم اكنون ماهيانه بيش از اين ميزان سرطان ريه در كشور تشخيص داده مي‌شود.

وي، مواد غذايي و هواي آلوده و مصرف مواد سرطان زا را از ديگر علل افزايش موارد سرطان برشمرد.

دكتر دوايي از متخصصان سرطان اين بيماري را فراگير عنوان كرد و افزود: هم اكنون سرطان به عنوان پديده سونامي و بهمني است كه بر سر خانوارها فرود مي‌آيد.

وي با بيان اينكه امروزه تمركز كشور عمدتا بر درمان سرطان است تا پيشگيري گفت: اين در حالي است كه پيشگيري، پيش بيني و آينده نگري از طريق غربالگري حائز اهميت است.

دكتر دوايي در پايان بر مشاركت مردم به لحاظ مادي و معنوي تاكيد كرد و يادآور شد: نقش انجمن‌هاي مربوط به سرطان و صدا و سيما را هم نبايد از نظر دور داشت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.09543s, 18q