پوكي استخوان بايد به عنوان يك اولويت در نظام بهداشتي بررسي شود

۱۳۸۸/۰۷/۲۸ - ۱۷:۲۷ - کد خبر: 17741
پوكي استخوان بايد به عنوان يك اولويت در نظام بهداشتي بررسي شود
اين گزارش به مناسبت روز جهاني پوكي استخوان در 28 مهر هر سال منتشر شده است. FRAX يا به عبارت ديگر «ابزار ارزيابي خطر شكستگي استخواني سازمان جهاني بهداشت» است كه يك ابزار شبكه‌اي آنلاين است و از سوي سازمان جهاني بهداشت طراحي و ارائه شده است. با دستيابي به اين وسيله متخصصان مي‌توانند زنان و مرداني را كه به دليل شدت پوكي استخوان در معرض خطر شكستگي‌هاي استخواني هستند و نياز به مداخله‌هاي پزشكي دارند شناسايي كرده و در نتيجه با اين سيستم مشكل كمبود منابع مراقبت‌هاي بهداشتي براي اين افراد كاهش خواهد يافت. در سيستم FRAX از چندين فاكتور شناخته شده خطرساز باليني استفاده شده است.

به گزارش ايسنا، پوكي استخوان به عنوان يك بيماري اغلب ناديده گرفته مي‌شود در حالي كه در بسياري از مناطق جهان شايع است و طبق آمار امروزه از هر سه زن يك نفر و از هر پنج مرد يك تن از سن 50 سال به بالا دچار شكستگي استخواني مي‌شوند كه ناشي از بيماري پوكي استخوان است. اين آسيبهاي استخواني مي‌تواند تاثير مخرب و نامطلوبي روي زندگي تك تك افراد داشته باشد و بار اجتماعي و اقتصادي زيادي را به سيستم‌هاي مراقبت‌هاي بهداشتي و در مجموع بركل جامعه تحميل كند.

روز جهاني پوكي استخوان هر سال با هدف فراخوان تمام مقامات بهداشتي دولتي از سراسر جهان براي بررسي اين بيماري به عنوان يك اولويت سلامتي برگزار مي‌شود.

بيماري پوكي استخوان، بيماري شايع است كه در آن كاهش عمومي و شديد در توده استخواني بوجود مي‌آيد و استخوانهاي فرد بسيار آسيب پذير و شكننده مي‌شود. اين بيماري مختص سالمندان بوده و در زنان بسيار شايعتر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15239s, 18q