مصرف زياد ويتامين‌هاي مكمل سرطان زا است

۱۳۸۸/۰۷/۲۸ - ۱۷:۳۵ - کد خبر: 17747
مصرف زياد ويتامين‌هاي مكمل سرطان زا است
پروفسور مارتين ويزمن مشاور علمي و پزشكي صندوق جهاني تحقيقات سرطان در رابطه با مصرف مكمل‌هاي ويتاميني هشدار داده است كه اين قرص‌هاي مكمل نه تنها در پيشگيري از بروز سرطان تاثيري ندارند بلكه حتي مي‌تواند خطر ابتلا به اين بيماري را در مصرف كنندگان افزايش دهد.

پروفسور ويزمن خاطرنشان كرده است: افرادي كه به طور منظم از مكمل‌هاي ويتاميني و مواد معدني استفاده مي‌كنند و اين روش را جايگزين يك رژيم غذايي متعادل و سالم كرده‌اند بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند.

پروفسور ويزمن در مصاحبه‌اي با روزنامه ديلي اكسپرس چاپ انگليس تصريح كرد: بسياري از مردم اين تصور غلط را در ذهن دارند كه مي‌توانند با مصرف مكمل‌هاي معدني و ويتاميني خطر ابتلا به سرطان را در خود كاهش دهند اما شواهد و تحقيقات علمي اين تصور و باور اشتباه را تاكنون هرگز تاييد نكرده است.

وي در تشريح اين مطلب افزود: فقط با اين استناد كه دنبال كردن يك رژيم غذايي سالم و صحيح مي‌تواند در سطح نسبتا بالايي به بدن مواد مغذي خاص و ضروري را برساند نمي‌توان اين رژيم غذايي را تبديل به شكل قرصي و دارويي كرد و انتظار داشت كه از همان تاثيرات و مزاياي مشابه داشتن يك الگوي غذايي صحيح بهره‌مند شد.

ويزمن تاكيد كرد: در واقع در دوزهاي بالا اين ميكرومواد مغذي يا به اصطلاح ريز مغذي‌ها تاثيرات غيرقابل پيش بيني دارند و مي‌توانند به سلامت بدن آسيب برسانند.

به همين نسبت تحقيقات نشان داده است كه ويتامين‌هاي A و E مي‌توانند سبب بروز بيماري شوند و البته مطالعاتي وجود دارد كه نشان مي‌دهند دوزهاي بالاي برخي از اين مكمل‌ها خطر ابتلا به سرطان را افزايش مي‌دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.00396s, 18q