استفاده از تلفن همراه، خطر «کوري ناشي از بي توجهي» را به همراه دارد

۱۳۸۸/۰۷/۲۸ - ۱۷:۴۵ - کد خبر: 17753
استفاده از تلفن همراه، خطر «کوري ناشي از بي توجهي» را به همراه دارد
در آزمايش به عمل آمده براي اثبات تئوري «نابينايي ناشي از بي توجهي»(Inattentional blindness)، روانشناسان از يک دلقک که بر روي يک تک چرخ به شکل عجيبي سواري مي کرد خواستند تا از کنار عابريني که در حال استفاده از تلفن همراه بودند عبور کند.

نتايج اين تحقيق که قرار است در مجله Applied Cognitive Psychology به چاپ برسد نشان داد که استفاده کنندگان از تلفن همراه بي توجه تر از عابريني که به تنهايي يا با ديگران قدم مي زنند و يا افرادي که در حال گوش دادن به ضبط صوت بودند، از کنار اين دلقک عجيب و غريب گذشتند و برخي حتي آنرا نديدند.

در اين آزمايش تنها 25 درصد از عابرين استفاده کننده از تلفن همراه به دلقک توجه کردند و اين در حالي بود که 50 درصد عابريني که از تلفن همراه استفاده نمي کردند به دلقک توجه کامل نشان دادند.

اين پژوهش همچنين نشان داد که استفاده از تلفن همراه حتي در انجام امور عادي مانند قدم زدن اختلال ايجاد مي‌کند و هر چند قدم زدن نياز به قدرت شناختي چنداني ندارد اما در زمان صحبت با تلفن همراه عابران آهسته‌تر راه مي رفتند، هر از گاهي مي چرخيدند و مسير خود را بي دليل تغيير مي دادند و حتي قادر به شناخت افراد آشنا نبودند.

پژوهشگران تاکيد دارند که چنين واقعيتي بيانگر خطر بالاي استفاده از تلفن همراه در زمان رانندگي است که در قياس با قدم زدن، نيازمند توانايي‌هاي شناختي بسيار بالاتري است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.73905s, 18q