يک اپتومتريست: لنزهاي زيبايي را نبايد بيش از 7 ساعت استفاده كرد

۱۳۸۸/۰۷/۲۹ - ۱۱:۲۲ - کد خبر: 17761
يک اپتومتريست: لنزهاي زيبايي را نبايد بيش از 7 ساعت استفاده كرد
رودابه رحمني، در گفت‌وگو با ايسنا، با تأکيد بر اينکه فردي که قصد استفاده از لنزهاي زيبايي و آرايشي را دارد بايد واجد شرايط استفاده از اين محصولات باشد، اظهارداشت: افراد داراي آلرژي چشمي، کساني که با سندرم چشم خشک مواجهند به طوري که ترشح اشک در آنها اندك است و همچنين بيماراني که در اثر مصرف برخي داروها نظير داروهاي مخصوص بيماري هاي کليوي طي مدت زمان موقت دچار عوارض شده‌اند، داراي شرايط استفاده از اين گونه لنزها نمي باشند و در صورت استفاده دچار عوارض متعددي خواهند شد.

وي با بيان اينکه استفاده نادرست از لنز ممكن است موجب ايجاد درد در چشم و يا سر شود، گفت: مهم ترين عوارضي که ممکن است در اثر استفاده نادرست از لنزهاي آرايشي بروز نمايد التهاب ، کدورت و زخم قرينه و در نهايت ازبين رفتن قرينه مي باشد.

مسئول جامعه اپتومتري استان زنجان با اشاره به اينکه شرايط و نحوه استفاده از لنزهاي آرايشي بايد توسط پزشک يا اپتومتر آموزش داده شود، يادآورشد: به عنوان مثال استفاده طولاني مدت از لنز در کاربران کامپيوتر موجب خستگي چشم مي شود و اين عارضه خود منجر به ايجاد زخم هاي قرينه اي خواهد شد.

رحمني با بيان اينکه محدوديت ساعات استفاده از لنزهاي آرايشي بسته به جنس و کيفيت محصولات مختلف و شرايط چشمي هر فرد متفاوت است، تأکيد کرد: در مجموع بهتراست از لنزهاي آرايشي بيش از 7 ساعت استفاده نشود، چرا که تنها راه اکسيژن گيري قرينه، اشک و هوا است و با گذاشتن لنز به استثناي لنزهاي متخلخل ، پخش هموار اشک با اختلال مواجه مي شود و امکان اکسيژن گيري مستقيم قرينه نيز از بين مي رود.

اين اپتومتريست ادامه داد: استفاده كنندگان از لنزهاي آرايشي نبايد به همراه اين لنزها بخوابند. درشرايط بدجوي نظير گرد و غبار و آلودگي هوا حتي الامکان از لنز استفاده نشود و در خانم ها چنانچه لنز همراه با لوازم آرايش استفاده مي شود، اصول بهداشتي بايد به طور کامل رعايت شود.

وي افزود: در هنگام تماس دست با چشم بايد مراقب بود كه ناخن دست برروي لنز خراش ايجاد نكند، چراکه وجود خراشهاي نازک و غيرقابل رؤيت با چشم موجب ايجاد درد در چشم خواهد شد.

رحمني بر انتخاب محلول هاي ويژه لنز با مشورت پزشک يا اپتومتر تأكيد كرد و گفت: محلول هاي استفاده شده براي لنزها بايد با چشم هر فرد سازگار باشد، همچنين در خريد اين فرآورده ها به وجود برچسب هولوگرام شركت توليد کننده، شماره ثبت وزارت بهداشت و تاريخ توليد و انقضاء بايد توجه شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.82787s, 18q