شكم درد کودکان را سرخود درمان نکنيد

۱۳۸۸/۰۷/۲۹ - ۱۱:۵۴ - کد خبر: 17770
شكم درد کودکان را سرخود درمان نکنيد
خود درماني در شكم دردهاي اورژانسي كودكان باعث حادتر شدن بيماري آنها مي‌شود. برخي والدين در برخورد با شكم دردهاي اورژانسي كودكان با عناويني چون دستورات طب سنتي خود درماني مي‌کنند.

آنها با انجام كارهايمخاطره آميز مانند تجويز ملين‌ها مانند روغن زيتون و روغن كرچك، خاكشير و گل ختمي يا گرم كردن شكم و استفاده از كيسه آب گرم و در برخي مواقع استفاده از مسكن‌هاي داخل خانه، كودك را با مشكلات حادتري مواجه مي‌كنند. دكتر بهزاد رحماني، عضو هيات مديره انجمن علمي جراحان عمومي ايران در اين باره مي‌گويد:« اورژانس‌هاي شكم و لگن يكي از مسائل مبتلا به جامعه كنوني است. به عنوان مثال اگر يك شكم درد در يك كودك دو ساله را اورژانس شكم و لگن تلقي كنيم، قاعدتا اولين كساني كه با اين مساله اورژانسي برخورد مي‌كنند پدر و مادر هستند كه در خط اول برخورد قرار دارند و اگر دچار اشتباه رفتاري شوند، مي‌توانند باعث تغيير سرنوشت بيمار شوند.» درد، بي‌اشتهايي، تهوع، استفراغ و تب و لرز از انواع شکم‌دردهاي اورژانسي است. رحماني به والدين توصيه مي‌کند: «به محض مواجه شدن با شكم‌دردهاي اورژانسي به پزشك مراجعه كنند وبه اين ترتيب با استفاده از روش‌هاي موجود تشخيصي مانند آزمايش خون، ‌سونوگرافي، سي‌تي‌اكسن، ام‌آرآي و معاينات تخصصي توسط پزشك، راه را براي درماني مناسب هموار كنند.»

بحث اورژانس‌هاي شكم و لگن محور اصلي چهارمين كنگره انجمن علمي جراحان عمومي ايران است.‌ در اين كنگره كه با همكاري دانشگاه علوم پزشكي تهران، دانشگاه علوم پزشكي ارتش،‌ انستيتو كانسر، ‌انجمن پزشكان عمومي، انجمن پرستاري، انجمن طب اورژانس، اورژانس كشوري و سازمان انتقال خون ايران از 18 آذر ماه جاري به مدت سه روز در مركز همايش‌هاي رازي برگزار مي‌شود، مباحثي چون موارد اورژانس شكم و لگن ناشي از تصادفات و بيماري‌ها، حاملگي‌هاي خارج از رحم، پارگي‌ زخم‌هاي معده و اثني عشر، آپانديسيت و همچنين مشكلات عروقي ناحيه شكم و لگن مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
فاطمه سجادی
با سلام وعرض خسته نباسید
دحتری هفت ساله دارم که مدت یک سال می باشد که هر از گاهی اطراف ناف ایشان تا اطراف مثانه آن درد شدید دارد و به چند پزشک هم مراجعه نمودم که با انچام چندین آزمایش هم نتیجه ای حاصل نگردیده ، خواهسمند م راهنمائی بفرمائید
شیرین
سلام و خسته نباشید . من یه فرزند 5 ساله دارم که تقریباً به مدت یک سال است که دل درد دارد . در این مدت یک ساله چند بار به دکتر مراجعه کردم و آزمایشاتی هم گرفتند و گفتند که چیز خاصی نیست البته این هم بگم که تقریبا یک سال پیش من به مدت سه هفته در یک آموزشگاه مشغول به کار شدم تو این مدت سه هفته چهار بار به علت دل درد به دکتر بردمش ولی هیچ فرقی نکرد همین که از سرکار اومدم بیرون دل دردش خوب شد ولی از اون موقع به بعد شاید دو ماه یه دفعه دل درد بگیره از شما خیلی ممنونم اگر مرا راهنمایی کنید .
محمد فتاحي
سلام و خسته نباشيد .
من داراي يك فرزند دختر هستم كه مدت يك ماه است به دنيا آمده و حال هر وقت كه مي خواهد شير بخورد زماني كه سينه مادرش مي گيرد و چهار پنج مك به سينه مي زند شكم درد شديد مي گيرد و سينه مادرش رها مي كند و ديگر شير نمي خورد . لازم به ذكر است هر وقت كه شير بخورد اين اتفاق برايش مي افتد و تا به حال چند دفعه به پزشك متخصص محل مراجعه كرده ام و پزشك مي گويد اين درد شكم طبيعي است و تا شش ماهگي ادامه دارد . حال راهنمايي شما عزيزان را مي خواهم خواهشمندم من راهنمايي كنيد . با تشكر
0.18594s, 22q