آنفلوانزاي خوکي به آمبولي ريوي منجر مي‌شود

۱۳۸۸/۰۷/۲۹ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 17771
آنفلوانزاي خوکي به آمبولي ريوي منجر مي‌شود
محققان در يك پژوهش جديد دريافته‌اند افرادي كه به نوع شديد H1N1 مبتلا مي‌شوند بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري‌هاي سخت مانند آمبولي ريه قرار مي‌گيرند. آمبولي ريه زماني رخ مي‌دهد كه انسداد شريان ريه توسط جسمي خارجي در خون صورت مي‌گيرد. در اثر اين عارضه اكسيژن كافي به شش‌ها نمي‌رسد و مي‌تواند جان فرد را به خطر بيندازد. اما اگر به‌طور جدي درمان شود با تركيبات رقيق‌كننده قلب مي‌توان خطر مرگ را كاهش داد.

دكتر پراچي آگاروال، متخصص و استاديار راديولوژي در دانشكده پزشكي دانشگاه ميشيگان كه سرپرستي اين پژوهش را برعهده داشته، مي‌گويد: «خطر بالاي ابتلا به آمبولي ريوي در اين بيماران موضوع بسيار مهمي است و متخصصان راديولوژي بايد كاملا نسبت به وجود اين خطر در بيماران مطلع بوده و به دقت آزمايش‌ها پزشكي بيماران را مورد توجه و بررسي قرار دهند.

با فرا رسيدن فصل سرما و آنفلوانزا در نيمكره شمالي زمين، دانش راديولوژي در مورد خطر ويروس H1N1 در اين زمينه اهميت و گسترش بيشتري پيدا مي‌كند و متخصصان بايد نسبت به مشكلات و بيماري‌هاي بالقوه ناشي از اين ويروس مطلع باشند.» خون داخل سياهرگ‌هاي عمقي گاهي در شرايط بي‌حركتي طولاني به‌علت تجميع و ساكن بودن در اين شرايط مستعد تشكيل لخته مي‌شود. مسافرت طولاني‌مدت با وسايل نقليه، بستري شدن در بيمارستان مخصوصا بعد از عمل جراحي يا شكستگي اندام تحتاني، عوامل خطرزاي ابتلا به آمبولي ريوي هستند. برخي افراد نيز به صورت ژنتيكي استعداد تشكيل لخته‌هاي وريدي دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.1255s, 18q