ترميم بيني‌هاي بسيار كوچك شده جنبه درماني دارد

۱۳۸۸/۰۷/۲۹ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 17772
ترميم بيني‌هاي بسيار كوچك شده جنبه درماني دارد
دكتر محسن نراقي، در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين كه برخلاف باورعموم هر عمل جراحي راينولوژي جنبه زيبايي ندارد بلكه بسياري از مواقع با هدف درمان اين اعمال انجام مي‌شود، اظهار كرد: در مواردي در بيني‌هاي بيش از حد كوچك شده ناگزيريم با راينوپلاستي اندازه بيني را بزرگتر كنيم.

وي، با بيان اينكه اين بيني‌هاي بسيار كوچك شده فانكشن (عملكرد) خود را از دست مي‌دهند، گفت: اين قبيل بيني‌ها ديگر قادر به انجام وظايف اصلي خود نظير عبور هوا نيستند و اين افراد غالبا با دهان باز مي‌خوابند، با دهان باز تنفس مي‌كنند و با اين وجود اكسيژن كافي مورد نياز را دريافت نمي‌كنند؛ از اين رو طي شبانه‌روز كسل، خواب آلوده، بي حال و عصبي هستند كه بر روابط اجتماعي آنان تاثير مي‌گذارد.

اين عضو آكادمي جراحان پلاستيك و ترميمي صورت آمريكا، در ادامه توضيح داد: اين افراد از خواب و تنفس طبيعي محروم هستند؛ بنابراين در جراحي ترميمي اين افراد ناگزيريم با استفاده از غضروف دنده آناتومي بيني را بازسازي كنيم تا فيزيولوژي (عملكرد) بيني بازگردد.

دكتر نراقي، با بيان اينكه اين اعمال ترميمي بسيار پيچيده‌تر، مشكل‌تر و به لحاظ هزينه گران‌تر با مدت بستري بيشتري است، گفت: اما پس از اين اعمال سلامت بيني برمي‌گردد.

وي، ادامه داد: چون اين اعمال با هدف درمان و بازگشتن سلامت بيني بيمار انجام مي‌شود پس بايد بيمه‌ها پرداخت بخشي از اين هزينه‌ها را تقبل كنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، با بيان اينكه هم اكنون باور عموم بر درماني بودن جراحي سپتوپلاستي و زيبايي بودن راينوپلاستي است، گفت: اين در حالي است كه نمي‌توان مرز مشخص و واحدي را بين اين دو قائل شد.

دكتر نراقي، به وجود طيف وسيعي از جراحي‌هاي پلاستيك اشاره كرد و افزود: جراحي‌هاي زيبايي درصدي از جراحي‌هاي پلاستيك و ترميمي را تشكيل مي‌دهند.

وي، ادامه داد: نوزاد متولد شده با ناهنجاري‌هاي مادرزادي علاوه بر بدشكلي ظاهري به اختلال عملكردي عضو هم گرفتارند به عنوان مثال مبتلايان به شكاف كام و لب تا حدودي به ناهنجاري بيني هم دچارند.

رييس انجمن تحقيقات راينولوژي، گفت: مصدومان حوادث و سوانح رانندگي كه براثر ضربه به دفرميتي شديد بيني دچار مي‌شوند برخي اوقات به حدي است كه راه تنفسي آنان مسدود مي‌شود و براي درمان نيازمند جراحي پلاستيك و ترميمي هستند.

دكتر نراقي، با بيان اين كه هدف اعمال جراحي در بسياري از موارد حفظ عملكرد و بازگرداندن فانكشن طبيعي (عملكرد) بيني است، افزود: رويكرد نوين جراحي پلاستيك بيني مبتني بر حفظ عملكرد بيني و تنفس است و اين كه با آناتومي طبيعي، تنفس و ظاهري طبيعي را به بيمار هديه كنيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.16352s, 18q