تصويرسازي نادرست از مرگ موجب اضطراب كودك مي‌شود

۱۳۸۸/۰۷/۲۹ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 17774
تصويرسازي نادرست از مرگ موجب اضطراب كودك مي‌شود
دكتر عارفه مبشر در گفت‌وگو با ايسنا اظهار داشت: حوادث غيرمترقبه و بحران‌ها، اتفاقاتي هستند كه به صورت غير منتظره پيش مي‌آيند و اگر فرد آمادگي مقابله با آن حوادث را نداشته باشد، به آسيب‌هاي رواني مبتلا مي‌شود.

وي افزود: سوگ و از دست دادن يك عزيز نيز ممكن است موجب اختلال رواني كودكان شده و احساس ترس و وحشت كند.

مبشر تصريح كرد: علايم رواني ناشي از سوگ معمولا با تاخير دركودكان بروز مي‌كند، ولي بايد به اين نكته توجه كرد كه كودك به محيط اطراف خود اشراف كامل دارد، حتي اگر احساس خود را به زبان نياورد.

وي خاطرنشان كرد: برخي والدين به اشتباه از مرگ، تصويرسازي نادرستي درذهن كودك بوجود مي‌آورند و مرگ را به درستي براي كودك تفهيم نمي‌كنند كه ممكن است موجب اضطراب كودك شود.

اين روان‌پزشك عنوان كرد: بيان جملاتي مانند " به مسافرت رفته" يا " پيش خدا رفته" به هيچ وجه درست نيست، زيرا تصوير نادرستي از مرگ در ذهن كودك ايجاد مي‌كند و ممكن است كودك از سفر رفتن و يا حتي از بهشت نيز متنفر شود.

وي تاكيد كرد: توصيه مي‌شود در زمان سوگ و از دست دادن يك عزيز ابتدا اجازه دهيم كودك در مراسم سوگواري شركت كند. دوركردن كودك از مراسم سوگواري كاردرستي نيست و عوارض رواني در پي خواهد داشت.

مبشر گفت: شركت در مراسم سوگواري به كودك كمك مي‌كند كه راحت‌تر دوري از عزيز خود را بپذيرد و مي‌پذيرد كه ديگر نمي‌تواند متوفي را ببيند.

وي افزود: اگر در زمان سوگواري كودك را از مراسم دور كرده و يا به سفر بفرستيم، ممكن است در كوتاه مدت مفيد باشد ولي در بزرگسالي حس عذاب وجدان در فرد ايجاد مي‌شود.

اين روان‌پزشك تصريح كرد: براي توضيح مفهوم مرگ براي كودك بهتر است به زبان ساده با كودك صحبت شود و مرگ را با زبان كودكانه براي او توضيح دهيم.

وي تاكيد كرد: همچنين گاهي كودكان در دوران سوگواري پرخاشگر مي‌شوند كه علت آن ناتواني در بيان احساسات است. در اين حالت بايد با آرامش با كودك برخورد كرده و براي تخليه رواني كودك از او بخواهيم كه مثلا چهره فرد از دست رفته را نقاشي كند و يا براي او نامه بنويسد.

مبشر گفت: در زمان وقوع سوگ كودك مراحل رواني مختلفي را سپري مي‌كند و لازم است درتمام اين مراحل والدين در كنار كودك باشند.

وي افزود: در مرحله نخست كودك مرگ عزيز را انكار مي‌كند، در مرحله دوم به مرگ او شك مي‌كند، در مرحله سوم دنبال عزيز از دست رفته مي‌گردد و به دعا و گاه معامله با خدا متوسل مي‌شود ،درمرحله چهارم ممكن است دچار افسردگي شود و درمرحله آخر نيز اگر به خوبي حمايت شود به زندگي عادي بر مي‌گردد.

مبشر تصريح كرد: همچنين توصيه مي‌شود يك يادبود مانند عكس مرحوم در منزل نصب شود تا كودك حس كند به او نزديك است، زيرا در مواقع سوگ، حس ترس از فراموشي مرحوم دركودك بوجود مي‌آيد كه با ديدن عكس اين حس اندكي كاهش مي‌يابد.

وي خاطرنشان كرد: قصه‌گويي و ديدن كارتن‌هايي كه شرايط مشابه شرايط كودك را به تصوير مي‌كشند بسيار موثر است و كودك با قهرمان داستان و نحوه مقابله او با مشكلات همزاد پنداري كرده و مرحله سوگ را بهتر سپري مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16507s, 18q