نانوذرات رشد سیب زمینی را دو برابر می کنند

۱۳۸۸/۰۸/۰۲ - ۱۳:۰۵ - کد خبر: 17796
نانوذرات رشد سیب زمینی را دو برابر می کنند
محققان با استفاده از نانوتیوبهای کربنی در کشت سیب زمینی یک قدم به توسعه نانوکشاورزی نزدیکتر شدند. به گفته دانشمندان زمانی که بذر سیب زمینی در معرض این نانو ذرات که یک پنجاه هزارم قطر موی انسان را دارند قرار می گیرند، زودتر جوانه زده و سریعتر رشد می کنند.

محققان دانشگاه آرکانساس بذر سیب زمینی را با نانو ذرات کربنی ترکیب کرده و دریافتند این نانو تیوبها به صورتی کاملا قابل توجه بر روی فعالیتهای بیولوژیکی بذر این گیاه تاثیر گذار بوده و میزان آبی را که به داخل گیاه نفوذ می کند را در طول دوره جوانه زدن افزایش می دهد.

دانشمندان همچنین دریافتند این بذرهای آغشته شده به نانو ذرات 57.6 درصد از بخار آبی را که در معرض آن قرار دارند متراکم می کنند در حالی که بذرهای عادی تنها قادر به متراکم کردن 38.9 درصد از بخار آب هستند. در عین حال این بذرها با سرعتی دو برابر سرعت بذرهای عادی رشد کرده و به دلیل جذب بیشتر آب وزن آنها نیز دو برابر خواهد شد.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، مکانیزمی که بر اساس آن نانو ذرات میزان جذب آب در بذر سیب زمینی را افزایش می دهند هنوز شناسایی نشده است اما دانشمندان از مثبت بودن این تاثیر بر رشد گیاه و در نهایت بر اقتصاد کشاورزی، باغبانی، انرژی و تولید سوختهای زیستی اطمینان حاصل کرده اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.37748s, 18q