پژوهشگران دانشگاه تربيت مدرس موفق به توليد كلزاي تراريخته حاوي ژن پروتيين «اينترفرون» شدند

۱۳۸۸/۰۸/۰۲ - ۱۳:۳۶ - کد خبر: 17806
پژوهشگران دانشگاه تربيت مدرس موفق به توليد كلزاي تراريخته حاوي ژن پروتيين «اينترفرون» شدند
در دسترس بودن پروتئين‌هاي انساني نوترکيب باعث تحولي در استفاده از پروتئين‌هاي ارزشمند از نظر دارويي در پزشکي باليني شده است. گياهان به عنوان سيستم هاي موفق در توليد پروتئين‌هاي نوترکيب شناخته شده اند که در ميان آن‌ها علاوه بر توتون، گياه کلزا نيز انتخاب مناسبي جهت توليد پروتئين هاي نوترکيب مي باشد.

نازنين طاهري جوان، کارشناس ارشد بيوتکنولوژي کشاورزي که اين طرح تحقيقاتي در قالب پايان نامه وي انجام و ارائه شده است با بيان اين مطلب گفت: اينترفرونها از جمله پروتئين‌هايي هستند که ارزش درماني بالايي دارند. مطالعات پزشکي نشان مي دهد که اينترفرون مي تواند تا حدودي به عنوان دارو براي آلودگي هاي ويروسي، سرطان و بيماري هاي خود ايمن مورد استفاده قرار گيرد؛ بنابراين علاقه شديدي براي توليد اينترفرون از منابع دائمي، ايمن و ارزان حائز اهميت است.

وي درتشريح مراحل طرح پژوهشي خود افزود: در اين تحقيق ژن اينترفرون گاماي انساني که تحت پروموتر napin در پلاسميد pBII21 کلون شده بود به اگروباکتريوم سويه LBA4404 منتقل و به وسيله Colony PCR با آغازگرهاي اختصاصي تائيد شد. سپس پلاسميد نوترکيب شامل ژن اينترفرون گاماي انساني به کمک اگروباکتريوم به گياه کلزا منتقل شد. ريزنمونه‌هاي کوتيلدوني از گياه کلزا کولتيوار PF4570/91 براي تراريخت سازي مورد استفاده قرار گرفت و تعداد 15 گياه تراريخت به دست آمد. گياهان تراريخت بر روي محيط MS حاوي 25mg/l آنتي بيوتيک کانامايسين انتخاب شدند. آناليز مولکولي گياهان تراريخت وجود ژن اينترفرون گاماي انساني را در گياهان تراريخت تائيد كرد.

طاهري در پايان تصريح کرد: بيان پروتئين نوترکيب در بذر از اين نظر جالب توجه است که تجمع پروتئين در غلظت نسبتا بالا و به صورت پايدار در حجم فشرده و متراکم امکان پذير است که براي استخراج و تخليص بسيار مناسب مي باشد. براي بيان اينترفرون گاماي انساني در بذر گياه کلزا در اين پژوهش از آغازگر اختصاصي بذر napin استفاده شد. توليد پروتئين اينترفرون گاما و تجمع آن در بذر گياهان تراريخت به کمک تکنيک SDS- PAGE تائيد شد.

گفتني است اين تحقيق با راهنمايي دکتر مختار جلالي، عضو هيات علمي دانشکده کشاورزي دانشگاه تربيت مدرس انجام شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.96363s, 19q