درمان اعتياد با شربت ترياك براي گروهي خاص و تحت نظارت‌ جدي انجام خواهد شد

۱۳۸۸/۰۸/۰۳ - ۱۱:۴۳ - کد خبر: 17818
درمان اعتياد با شربت ترياك براي گروهي خاص و تحت نظارت‌ جدي انجام خواهد شد
دكتر محمدباقر صابر زفرقندي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به مسئوليت وزارت بهداشت براي پايلوت طرح درمان اعتياد با استفاده از شربت ترياك گفت: بر اين اساس در اين زمينه اقدامات علمي انجام مي‌شود و بر اساس نتايج حاصل از آن مشخص مي شود كه اين روش درماني براي چه گروه هدفي و در چه سطحي قابليت بكارگيري دارد.

وي با اشاره به پايلوت اين طرح در 10 مركز درمان اعتياد در سه استان تهران، سيستان و بلوچستان و كرمانشاه گفت: مطالعات اوليه اين طرح در حال انجام است. بر اساس نتايج حاصله تقريبا تاكنون گروه‌هاي هدف در اين طرح مشخص شده‌اند.

بر اين اساس بسته به نوع مصرف، مدت زمان مصرف و سن و جنس فرد، شربت ترياك مي‌تواند براي درمان برخي از معتادان مفيد باشد. اين گروه‌ها از گروه‌هايي هستند كه به ديگر روشهاي درمان اعتياد پاسخ نمي‌دهند؛ بنابراين بايد به منظور درمان اين گروه از افراد نيز امكاناتي فراهم شود.

دكتر زفرقندي، آسيب‌ و عوارض ناشي از اعتياد را بيشترين نگراني در زمينه اعتياد عنوان كرد و گفت: از آنجا كه مواد مخدر وابستگي ايجاد مي‌كنند، اين وابستگي به افزايش مصرف، كوتاه شدن فاصله‌هاي مصرف و تغيير الگوي مصرف منجر مي‌شود.

يكي از الگوهاي مصرف مواد مخدر، ‌تزريق است كه در اين روش مصرف تزريق‌هاي مشترك نيز صورت مي‌گيرد. اين در حالي است كه تزريق‌هاي مشترك خطر ابتلا به ايدز و توسعه آن را افزايش مي دهد. از طرف ديگر، افراد معتاد در معرض رفتارهاي پرخطر جنسي نيز قرار دارند. در مجموع آسيب‌هاي ناشي از اعتياد ضرر و زيان بيشتري را به دنبال دارد. تمام مداخلات درماني نيز با هدف كاهش آسيب‌هاي ناشي از اعتياد صورت مي‌گيرد.

وي با اشاره به ديگر روش‌هاي درماني اعتياد ادامه داد: هر كدام از روش‌هاي درماني اعتياد جايگاه خاص خود را دارند. به عنوان مثال متادون داروي مخدر شناخته شده‌اي است كه سالها تحت بررسي قرار گرفته است. اين دارو در سالهاي گذشته در كشور پايلوت شد و در حال حاضر نيز گروه‌هاي هدف آن كاملا مشخص شده‌اند و مراكز درماني تحت پروتكل‌ها و ابلاغ‌هاي وزارت بهداشت مي‌دانند كه اين دارو را براي چه افرادي و به چه ميزان تجويز كنند.

مديركل دفتر سلامت رواني اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت در پايان به ايسنا گفت: داروهاي جديد ديگري براي درمان اعتياد وجود دارد اما از آنجا كه هنوز در كشورهاي ديگر تاييد نشده‌اند صلاح نيست كه به كشور وارد شود. در مجموع استفاده از شربت ترياك براي درمان اعتياد در كشورهاي ديگر و همچنين ايران سابقه داشته اما در حال حاضر در قالب پكيج دارويي درآمده و پايلوت آن در حال انجام است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
اسماعيل همايون
با سلام من چند سال است که انسولين مصرف مي کنم و هر سال هم مقدار آن زياد مي شود همچنين اعتياد به ترياک که حدود چهل سال که مصرف مي کنم آيا براي ترک اين مواد مي توانم از شربت ترياک استفاده کنم و کجا . خيلي خسته شدم شايد يکصد مرتبه اين مواد را ترک کردم ولي فقط براي مدت کوتاهي . لطفا" من را راهنماي کنيد ولي نه مثل دکتراي جوان و بي تجربه که هيچي در مورد اعتياد ندارند فقط حرف مي زنند و افراد برايشان فرق نمي کنند کساني که مدت کمي اعتياد دارند و کساني که مثل من سالهاي خيلي زياد مثلا" 10عدد متادون به من دادنند و مي گويند روزي 2عدد استفاده کن بعد از يک هفته ترک مي کني و بعد از آنهم هيچي و تموم ميشه . ببخشيد که سرتان را درد آوردم با تشکر يک نفر آبرودار و کارمند اداره که يک سال ديگر بازنشست ميشه . باي
2.0244s, 19q