از گرم و سرد کردن مکرر غذاها بپرهيزيد

۱۳۸۸/۰۸/۰۴ - ۱۱:۰۰ - کد خبر: 17832
از گرم و سرد کردن مکرر غذاها بپرهيزيد
دكتر بهرام حاج کريم در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: بهتر است غذا به اندازه نياز تهيه و در صورت اضافي بودن، به محض خنک شدن، در يخچال نگهداري شود.

وي با تأکيد بر اينکه بايد از گرم و سرد کردن مکرر غذاها پرهيز شود، تصريح کرد: اين امر علاوه بر ايجاد مسموميت در غذاها، موجب از دست رفتن خواص آنها نيز مي شود.

حاج کريم افزود: بعد از پختن مواد غذايي، حتي در صورت نگهداري در يخچال، بهتر است طي 24 ساعت آينده، آنها را مصرف کرد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي زنجان، ايجاد مسموميت بسته به نوع مواد غذايي، طرز تهيه، مواد بکار رفته در آنها و مدت زمان فساد را متفاوت دانست و اظهار کرد: برخي از مواد غذايي فاسد شده بلافاصله پس از مصرف، موجب بروز علائم شديد مثل اسهال و استفراغ مي شوند.

دكتر حاج کريم با ذکر اين مطلب که برخي علائم مسموميت طي 24 ساعت پس از مصرف بروز مي کنند، اضافه کرد: مسموميت ها در برخي ديگر از غذاها موجب بروز علائمي در کبد به صورت آسيب کبدي، چندين هفته پس از مصرف مي شوند.

وي تخم مرغ را محيط مناسبي براي رشد ميکروب ها دانست و گفت: اين ماده غذايي پس از پخته شدن، به ويژه به صورت نيم پز، بلافاصله بايد مصرف شود و نبايد صرف آن به زمان ديگري موکول گردد.

اين پزشک متخصص افزود: شيرهاي پاستوريزه شده حتي در صورت جوشاندن، در صورت اتمام تاريخ انقضا، مي توانند ايجاد مسموميت کنند و نبايد مورد مصرف قرار گيرند.

دكتر حاج کريم نسبت به مسموميت به وجود آمده در اثر کنسروهاي آلوده هشدار داد و تأکيد کرد: بايد کنسروها قبل از مصرف، به مدت20 الي 30 دقيقه جوشانده شوند. چرا که ممکن است آلوده به سم بسيار قوي و کشنده بوتوليسم باشند.

وي با بيان اينکه نگهداري مواد غذايي به مدت طولاني در يخچال مي‌تواند موجب فساد محيط داخل يخچال شود، ابراز کرد: بايد داخل يخچال به فواصل مشخص شسته شود. همچنين از قرار دادن غذاها به مدت طولاني و ميوه و سبزي نشسته در يخچال خودداري گردد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.2763s, 18q