چند توصيه درباره انتخاب عينک براي کودکان

۱۳۸۸/۰۸/۰۴ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 17840
چند توصيه درباره انتخاب عينک براي کودکان
دکتر ابراهيم جعفرزاده پور در گفت‌وگو با ايسنا، انتخاب درست عدسي ها را اولين پارامتر در تهيه عينک مناسب عنوان کرد و گفت: در برخي کشورها استفاده از عدسي هاي پلي کربنات در عينک کودکان زير 12 سال الزامي است و اگر مرکزي به جاي اين عدسي از عدسي شيشه اي يا پلاستيکي درعينک افراد مذکور استفاده کند ، مورد پيگرد قانوني قرار خواهد گرفت.

وي علت اين الزام را نشکن بودن عدسي هاي مذکور و قدرت آنها در جذب ميزان قابل توجهي از اشعه ماوراء بنفش عنوان کرد و افزود: مقوله اشعه ماوراء بنفش به ويژه در کودکان و نوجوانان بسيار حياتي است چرا که محيط هاي چشم آنان نسبت به اشعه ماوراء بنفش بسيار شفاف است و اين اشعه مي تواند روي شبکيه آنها اثر منفي بگذارد.

دکتر جعفرزاده پور استفاده از عدسي هايي با انحناهاي خاص را يکي ديگر از پارامترهاي انتخاب عينک مناسب عنوان کرد و در اين خصوص با مثال آوردن از کودک دچار تنبلي چشمي که نمره عينک چشم چپ و راستش با هم متفاوت است و به خاطر همين تفاوت ، دچار تنبلي چشم شده است گفت: براي اين کودک بايد حتما فرمي انتخاب شود که امکان قرار گرفتن دو عدسي با ضخامت ، انحنا و قدرت متفاوت را داشته باشد.

اين عضو انجمن علمي اپتومتري ايران ادامه داد : توجه به ظاهر عينک در تهيه عينک کودکان ، به اين معني که تنها به ظرافت و سبک آن توجه شود ، ممکن است شرايط غير قابل استفاده اي را براي کودکان به وجود آورد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران ادامه داد: فرم هاي فلزي تيتانيم که حساسيت پوستي ايجاد نمي کنند يا فرم هاي کائوچويي که پايه جنس آنها از متيل سلولز يا پلي استايرين است ، مي تواند شرايط بهتري براي کودکان فراهم کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.34797s, 18q