سالمندان در برابر واكسيناسيون فصلي واكسينه شوند

۱۳۸۸/۰۸/۱۱ - ۱۳:۲۱ - کد خبر: 17915
سالمندان در برابر واكسيناسيون فصلي واكسينه شوند
دكتر مسعود مرداني، در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه هم اكنون كشورهاي آمريكا، كانادا، اسكانديناوي، دانمارك، نروژ، سوئيس، هلند و آلمان موفق به توليد واكسن آنفلوانزاي H1N1 موسوم به خوكي شده‌اند، اظهار كرد: اين واكسن‌ها به تاييد مراجع بين‌المللي C.D.C آمريكا، سازمان بهداشت جهاني رسيده و تائيديه F.D.A آمريكا را هم گرفته است البته هر كشوري مختار است پيش از ورود واكسن آنفلوآنزا ميزان اثر بخشي آن را ارزيابي كند.

عضو كميته كشوري آنفلوآنزا، با بيان اين كه 30 درصد افراد بالاي 60 سال نسبت به ويروس جديد آنفلوآنزا مقاومند، گفت: اما واكسيناسيون سالمندان عليه آنفلوآنزاي فصلي توصيه مي‌شود.

دكتر مرداني، پزشكان، پرستاران، زنان باردار به علت ضعف سيستم ايمني،‌ كودكان زير 2 سال، بيماران صعب العلاج و مزمن قلبي ريوي، ‌كليوي، بيماران سرطاني،‌ ديابتي‌ها و مبتلايان به ايدز را از گروه‌هاي در معرض خطر و واجد شرايط براي دريافت واكسن آنفلوآنزاي H1N1 برشمرد.

وي با اشاره به سفارش دو ميليون دوز واكسن آنفلوآنزاي نوع A براي 70 ميليون ايراني گفت: ‌از اين رو همه افراد جامعه عليه اين بيماري واكسينه نمي‌شدند. همچنين افرادي كه سابقه ابتلا به آنفلوآنزاي نوع A را دارند در برابر اين بيماري مصون هستند.

عضو كميته كشوري آنفلوآنزا، آنفلوآنزا را يك بيماري حاد ويروسي دستگاه تنفسي فوقاني برشمرد و افزود: ما هم اكنون در فاز شش پاندمي (جهانگيري) آنفلوآنزاي نوع "آ" قرار داريم كه در اين فاز انتقال بيماري از انسان به انسان به راحتي امكانپذير است.

دكتر مرداني، به گرفتاري پنج قاره كره خاكي به اين بيماري اشاره كرد و افزود: از آنفلوآنزاي نوع A مي‌توان به عنوان بزرگترين اپيدمي‌هاي قرن حاضر ياد كرد.

وي، از ويژگي‌هاي بارز اين بيماري را قدرت سرايت و واگيردار بودن زياد آن عنوان كرد و يادآور شد: 98 درصد موارد بيماري خفيف و سبك است كه با استامينوفن و داروهاي ضد تب بهبود مي‌يابد؛ اگرچه ميزان مرگ و مير آن 5/0 درصد گزارش شده است اما به علت موارد ابتلاي فراوان، شمار زيادي را شامل مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.93289s, 18q