برای بیماران کمپوت نبرید يا...

۱۳۸۸/۰۸/۱۴ - ۱۳:۱۷ - کد خبر: 17928
برای بیماران کمپوت نبرید يا...
مشتري اصلي اين كمپوت‌ها معمولا بيماراني هستند كه روي تخت بيمارستان با سخاوتمندي، عيادت‌كنندگان‌شان با انبوهي از كمپوت‌ها ي متفاوت روبه‌رو مي‌شوند اما سوال اين است كه شما جهت خريد كمپوت براي بيمارتان به چه نكاتي توجه مي‌كنيد؟ فقط خوشمزه بودن يك كمپوت ملاك خريد شماست يا معيارهاي ديگري هم ‌مدنظر داريد؟ يك كمپوت در صورتي مي‌تواند براي بيمار مفيد باشد كه شش شرط اساسي را مدنظر داشته باشيد.

مراقب باشيد قند بيمارتان بالا نباشد
کمپوت‌ها و آب موجود در قوطي آنها، حاوي مواد قندي زيادي است بنابراين اگر براي عيادت بيماري كه ديابت دارد، مي‌رويد كمپوت براي او مناسب نيست و به‌جاي آن مي‌توانيد از ميوه‌هاي تازه که براي بيمار مجاز است، استفاده کنيد.

مراقب باشد بيمارتان حساسيت نداشته باشد
برخي از بيماران به دليل حساسيت زياد به يک ماده شيميايي يا ماده غذايي در بيمارستان بستري شده‌اند. دقت کنيد کمپوت‌ها و کنسروها حاوي مواد نگه‌دارنده‌‌اي هستند که سبب مي‌شوند مدت طولاني سالم باقي بمانند. اگر بيمار شما به اين مواد نگه‌دارنده حساسيت داشته باشد، بهتر است بازهم از ميوه‌هاي تازه براي عيادت استفاده کنيد.

قوطي زنگ زده ها را نخريد
قوطي کمپوت زنگ زده است، احتمال سوراخ شدن ديواره و فاسد شدن محتويات داخل آن وجود دارد. اين کنسروها را نخريد. اگر ديواره داخلي قوطي هم زنگ زده است، نشانه غيرقابل مصرف بودن کنسرو است چون زنگ در تماس با مواد بوده و از طرف ديگر، احتمال سوراخ بودن و بازشدن درزها در منطقه زنگ‌زدگي وجود دارد.
بادکرده‌ها را نخريد
اگر جهت خريد کمپوت يا کنسرو براي بيمارتان به فروشگاه‌هاي اطراف بيمارستان سر مي‌زنيد، دقت کنيد قوطي‌هاي بادکرده را خريداري نکنيد؛ اين قوطي‌ها فاسد هستند و براي بيمار خطرناک خواهند بود. ممکن است قوطي از هردوطرف متورم باشد يا اينکه يک طرف قوطي متورم باشد به‌طوري ‌که اگر قسمت متورم فشرده شود، طرف ديگر برجسته شود و بالاخره اينکه ممکن است جدار قوطي در اثر حمل‌و‌نقل ضربه ديده و در محل وارد آوردن ضربه فرورفتگي ايجاد شده باشد.

به تاريخ مصرف نگاه کنيد
بهترين زمان براي مصرف کنسرو، دو سال پس از تاريخ توليد است بنابراين کنسروهايي را که سال‌ها در انبار مانده‌اند، مصرف نکنيد زيرا اين کنسروها مزه تندي دارند و بوي کهنگي مي‌دهند.

از ظرف شيشه‌اي استفاده کنيد
وقتي در قوطي کمپوت را براي بيمارتان باز مي‌کنيد، محتويات آن را درون ظرف ديگري بريزيد زيرا موادغذايي پس از بازشدن در قوطي کنسرو در مجاورت اکسيژن هوا با جدار قوطي واکنش مي‌دهند و البته بوي خاصي مي‌گيرد. نكته ديگر درباره خريد كمپوت براي بيماران اينكه برخلاف عقاید عامه، مصرف کمپوت آناناس تاثیری در بهبود جراحات پس از عمل نخواهد داشت و میوه‌های تازه، مناسب‌ترین خوراکی برای کمک به بیماران هستند. از آنجا که محصولات کنسرو شده دارای مواد نگه‌دارنده هستند و در ترکیبات آنها از مواد افزودنی استفاده شده است، نمی‌توانند خواص میوه‌های تازه را دارا باشند. آناناس، دارای موادغذایی بسیار مناسبي ازجمله ویتامین C است که با مدت زمان طولانی طی شده براي تهیه آن و حرارت ناشی از پخت آن، این مواد از بین می‌روند. همچنین از آنجا که شرایط تولید کمپوت برای ما مجهول است و نمی‌دانیم از چه نوع حرارت یا اشعه‌ای برای تهیه آن استفاده شده است بنابراین ماده مناسبی برای استفاده پس از عمل جراحي نخواهد بود. البته در بسياري از مطالعات، بر‌سرطان‌زا بودن مواد نگه‌دارنده كمپوت‌ها تاكيد شده بنابراین هرقدر از زمان تولیدش بيشتر بگذرد در سلامتش جای سوال خواهد بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.65317s, 19q