واكسن آنفلوآنزاي «آ» ماه آينده وارد كشور مي‌شود /

مشكل كمبود واكسن آنفلوآنزاي فصلي نداريم

۱۳۸۸/۰۸/۱۷ - ۱۰:۴۷ - کد خبر: 17957
مشكل كمبود واكسن آنفلوآنزاي فصلي نداريم
دكتر مرضيه وحيد دستجردي در حاشيه بازديد از نمايشگاه فن‌آوري نانو، در رابطه با اخباري مبني بر ابتلاي حدود 80 درصد حجاج ايراني به آنفلوانزاي نوع آ پس از بازگشت از حج، گفت: ممكن است طي دو سال حدود يك سوم مردم دنيا به اين نوع آنفلوانزا مبتلا شوند، اما طي ايام حج حداكثر 5 تا هشت درصد حجاج به اين بيماري مبتلا مي‌شوند. همچنين در رابطه با آمار اعلام شده مبني بر ابتلاي 80 درصد حجاج بايد گفت كه ممكن است 80 درصد حجاج به آنفلوانزاي معمولي مبتلا شوند، اما قطعا آمار آنفلوانزاي آ كمتر است.

وي گفت: آنفلوانزاي نوع آ خطرناك و كشنده نيست و ممكن است درصد كمي از مبتلايان به اين بيماري نياز به بستري داشته باشند. در مجموع مركز پزشكي حج هلال احمر در اين زمينه آمادگي كامل داشته و مراقبت و پرستاري لازم از حجاج به عمل مي‌آيد.

وزير بهداشت ادامه داد: نگراني ما مربوط به زماني است كه حجاج از سفر حج باز مي‌گردند و در اين ميان ممكن است تعدادي به اين بيماري مبتلا باشند و در تعدادي هم علايم ظاهر نشده باشد، بنابراين لازم است كه مردم در يك هفته اول به هيچ عنوان به ديدن حجاج نروند.

وزير بهداشت با تاكيد بر اين كه واكسن آنفلوآنزاي فصلي در پيشگيري از بروز آنفلوآنزاي «آ» تاثيري ندارد، در رابطه با اخباري مبني بر كمياب شدن واكسن آنفلوآنزاي فصلي در كشور، گفت: واكسن آنفلوآنزاي فصلي با كم و كسري‌هايي مواجه بود و با هماهنگي انجام شده با شركت‌هاي وارد كننده و قرارداد با شركت‌هاي معتبر سازنده اين واكسن، در حال حاضر در بازار موجود است و مشكلي در اين زمينه وجود ندارد.

به گزارش ايسنا، دكتر دستجردي با تاكيد بر اين كه به منظور پيشگيري از بروز موارد جديد آنفلوآنزاي A مردم نبايد بازديدي از حجاج بازگشته از سفر حج داشته باشند، گفت: چرا كه قدرت سرايت آنفلوآنزا بسيار زياد است و تجربه سفرهاي حج عمره نشان داده كه حجاج مبتلا به آنفلوآنزا A حدود 25 درصد بازديدكنندگان خود را مبتلا كرده‌اند. در مجموع هر فرد مبتلا به آنفلوآنزاي «آ» 2/1 درصد افراد ديگر را نيز مبتلا مي‌كند.

وي ادامه داد: بنابراين براي آن كه پس از ايام حج تمتع جمعيت زيادي به اين بيماري مبتلا نشوند لازم است كه به مدت يك هفته هيچ كس به بازديد حجاج نرود و ديده بوسي با آنها نداشته باشند.

وزير بهداشت با اشاره به انجام اقدامات خريد واكسن آنفلوآنزا «آ» به ميزان 20 ميليارد تومان، گفت: بر اين اساس تا حدود يك ماه آينده براي دو ميليون نفر واكسن آنفلوآنزاي A وارد كشور مي‌شود كه اين ميزان واكسن براي افراد آسيب پذير مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

وزير بهداشت در پايان در رابطه با اقدامات انجام شده در زمينه پارازيت‌هاي ماهواره‌اي، گفت: وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات جلساتي را در اين زمينه تشكيل داده و به اين منظور كارگروه‌هايي تشكيل شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.22997s, 18q