تغيير رنگ لثه‌ها را جدي بگيريد

۱۳۸۸/۰۸/۱۷ - ۱۰:۵۸ - کد خبر: 17964
تغيير رنگ لثه‌ها را جدي بگيريد
عضو هيات مديره انجمن پرودنتيست‌هاي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا - واحد علوم پزشکي ايران، گفت: لثه سالم به لثه‌اي گفته مي شود که به لحاظ جنسي سفت بوده، به رنگ صورتي روشن ، نمايي پوست مانند و متخلخل دارد.

وي ادامه داد : ممکن است براثر مسواک زدن نادرست و جمع شدن جرم ، ميکروب و باکتري ها در لثه رنگ آن از صورتي به قرمز گرايد، البته در بعضي افراد رنگ لثه ها کمي تيره تر و برخي نيز به قهوه اي مي زند که اگر رنگ آن در سراسر دهان يکنواخت باشد، طبيعي بوده و نمي توان آن را لثه بيمار يا عفوني تلقي کرد.

به گفته اين متخصص پروتزهاي دنداني، اغلب بيماري هاي لثه از نواحي شروع دندان ها و نزديک به لثه آغاز مي گردد بنابراين تغيير رنگ غيرطبيعي يا خونريزي هاي پي در پي هنگام مسواک زدن به خصوص در اين نواحي مي تواند نشان دهنده لثه خراب باشد. همچنين لثه هاي آسيب ديده يا بيمار التهاب يافته با مسواک زدن درد مي گيرند و به محرک هاي خاصي چون قهوه و چاي عکس العمل نشان داده ، عقب نشيني کرده و تحليل مي روند.

دكتر دشتي اظهار كرد: وقتي عفونت لثه ايجاد شود با مسواک زدن و نخ دندان کشيدن هم قابل بازگشت نيست و نياز به جراحي دارد تا حالت عفوني آن از بين رود که با انجام جراحي نيز عوارضي چون بلند تر شدن دندان ها و قرار گرفتن ريشه دندان در معرض محيط دهان ايجاد مي گردد و همين امر سبب حساس تر شدن لثه ها و دندان نسبت به سرما و گرما مي شود و محيط دهان نيز بيشتر آمادگي جذب باکتري را پيدا مي کند.

بنابراين بايد رعايت بهداشت دهان دو چندان شده و با مشورت پزشک از خميردندان ضد حساسيت استفاده کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.35998s, 19q