از بيماري‌هاي رواني تابو نسازيم!

۱۳۸۸/۰۸/۱۸ - ۱۱:۰۴ - کد خبر: 17981
از بيماري‌هاي رواني تابو نسازيم!
دكتر پرويز مظاهري كه در يك نشست خبري سخن مي‌گفت، شيوع بيماريهاي روانپزشكي در كشور را 23 درصد برشمرد و با اذعان به اين كه بسياري با اين قبيل آمارها موافق نيستند، افزود: البته اين به معناي نياز همه آنها به درمان بيمارستاني و «بستري» نيست.

وي با بيان اينكه با توجه به وجود هزار و 400 روانپزشك در كشور دست كم 9 تا 10هزار روانپزشك در كشور كم داريم، گفت: در خوشبينانه ترين حالت هم به 10 تا 12 هزار تخت روانپزشكي در كشور نياز است.

دبير اجرايي نهمين كنگره ساليانه انجمن روانپزشكان ايران با بيان اينكه بيمارستان‌هاي عمومي موظفند 10 درصد از شمار تخت‌هاي بستري خود را به تخت‌هاي رواني اختصاص دهند، گفت: با وجود گذشت مدت مديدي از اين مصوبه اين مساله فقط در 10 تا 15 درصد از استانها اجرايي شده است.

دكتر مظاهري با اشاره به خودكفايي بيمارستانها در چرخش مالي افزود: چون تخت‌هاي روانپزشكي درآمدزا نيستند بيمارستانها ترجيح مي‌دهند ساير بيماران را بستري كنند.

دبير اجرايي نهمين كنگره ساليانه انجمن روانپزشكان ايران با بيان اينكه در بيش از 80 درصد از نسخ ساير متخصصان پزشكي يك داروي آرام بخش ضد افسردگي و اضطراب تجويز مي‌شود، افزود: تفاوت در اين جاست كه اگر بيمار به يك روانپزشك مراجعه مي‌كرد پزشك معالج با 75 ميلي گرم داروي ضد افسردگي درمان را آغاز مي‌كرد ولي اين متخصص يك دوم قرص 10 ميلي گرمي را براي اين افراد تجويز مي‌كند؛ از اين رو حضور يك روانپزشك براي ارايه مشاوره الزامي است.

وي با تاكيد بر ضرورت حضور روانپزشك براي بيماران با اعمال جراحي سنگين و سرطان‌ها گفت: درصدي از طلاقها ناشي از اختلالات جنسي و ناآگاهي زوجين است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11342s, 18q