تلفن همراه مي‌تواند نقش اساسي در افزايش سلامت جامعه داشته باشد

۱۳۸۸/۰۸/۱۸ - ۱۱:۰۴ - کد خبر: 17983
تلفن همراه مي‌تواند نقش اساسي در افزايش سلامت جامعه داشته باشد
دکتر اکبر محمدي فر، مدير طرح و برنامه مرکز مديريت آمار و فن‌آوري اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در كنفرانس مديريت سلامت، ضمن برشمردن مزاياي فناوري اطلاعات در پزشكي به نقش "Mobile Health " به عنوان متدي ارزشمند در افزايش سلامت عمومي اشاره كرد.

وي گفت: ابعاد مختلف مديريت نظام سلامت از جمله مديريت بحران، مديريت منابع انساني و فيزيکي، مديريت کسب و کار سلامت، مديريت استراتژيک سلامت، مديريت ارتباطات، مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشکي، مديريت شيوع و ... مي تواند با استفاده از فن‌آوري اطلاعات رشد قابل توجهي يافته و موجب ارتقاي سطح مديريت در كشور شود.

محمدي فر گفت: نقش فنآوري اطلاعات در مديريت کيفيت توليدات دارويي، توزيع دارو و تجهيزات پزشکي و کاهش عوارض دارويي بسيار شايان توجه است و در اين ميان توسعه تله مديسين و پرونده الکترونيک سلامت و سامانه‌هاي کنترل متمرکز منابع از جمله فنآوري هايي است كه دانش پزشكي دنيا را متحول نموده است.

وي گفت: اطلاع دقيق و يکپارچه از وضعيت شيوع و پراکندگي بيماري‌ها، مخاطرات سلامت و مديريت هزينه‌ها و استفاده از سيستم‌هاي پشتيباني از تصميم مديريتي در اين خصوص در تعيين استراتژي‌هاي کلان حوزه سلامت نقش اساسي دارد.

محمدي با اشاره به آن كه استفاده از آموزش الکترونيکي براي پزشکان خانواده شاغل در نقاط دورافتاده سراسر کشور، مي‌تواند موجب افزايش رضايتمندي پزشکان و ماندگاري بيشتر آنان در نقاط محروم شود، نقش اين آموزش را در دسترسي سريع به منابع علمي پزشکي حتي در دورافتاده ترين نقاط كشور موثر دانست و افزود: در بررسي نقش شبكه‌هاي اطلاع رساني تحت وب، همين نكته كافي است كه بسياري از پزشكان مناطق دوردست آفريقايي به نقش دانشنامه‌هاي معتبر پزشكي در درمان بيماريهاي ناشناخته مناطق محروم اذعان داشته و يكي از متدهاي اصلي درمان خود را استفاده از دانش آنلاين پزشكان ديگر در مناطق مختلف دنيا مي‌دانند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.79586s, 18q