اثر ويتامين‌هاي E و D3 در درمان بيماري‌هاي تحليل برنده سيستم عصبي بررسي شد

۱۳۸۸/۰۸/۱۸ - ۱۱:۰۵ - کد خبر: 17986
اثر ويتامين‌هاي E و D3 در درمان بيماري‌هاي تحليل برنده سيستم عصبي بررسي شد
ام اس (MS) بيماري دميلينه کننده التهابي مزمن سيستم عصبي است که با واسطه فعال شدن سيستم ايمني پديد مي‌آيد.

امروزه آنتي اکسيدان‌هايي همچون ويتامين‌هاي E و D3 در درمان بيماري‌هاي تحليل برنده سيستم عصبي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، هرچند که مکانيسم دقيق عمل آن‌ها به خوبي مشخص نيست.

دکتر مهدي گودرزوند با بيان اين مطلب در خصوص طرح خود گفت: در اين مطالعه اثر تجويز ويتامين‌هاي E و D3 بر ميزان دميليناسيون و مرگ سلولي، تکثير، تمايز و مهاجرت سلول‌هاي بنيادي عصبي و رميليناسيون به دنبال تزريق موضعي «اتيديوم برومايد» (EB) در هيپوکمپ موش صحرايي مورد بررسي قرار گرفت.

وي در تشريح مراحل طرح پژوهشي خود افزود: براي ايجاد ضايعه 3 ميکروليتر EB به صورت استرئوتاکسيک در ژيروس دندانه‌دار هيپوکمپ موش صحرايي تزريق شد. حيوانات mg/kg 100 ويتامين E و mg/kg5 ويتامين D3 را 2، 7 و 28 روز پس از القاي دميليناسيون با EB دريافت كردند. همچنين تجويز توام هر دو ويتامين براي هفت روز نيز مورد بررسي قرار گرفت.

گودرزوند در خصوص نتايج به دست آمده گفت: تزريق EB به تنهايي در روز هفتم پس از آسيب، موجب دميليناسيون و مرگ سلولي در هيپوکمپ شد. 28 روز پس از تزريق EB افزايش بيان MBP و رميليناسيون درون زاد محدودي در ناحيه آسيب مشاهده شد. تجويز ويتامين‌هاي E و D3 براي هفت روز موجب افزايش تکثير سلول‌هاي بنيادي عصبي درون‌زاد در اطراف بطن جانبي شد. تجويز ويتامين‌هاي E و D3 براي 28روز موجب کاهش وسعت دميليناسيون و مرگ سلولي، افزايش MBP و همچنين افزايش تکثير و مهاجرت سلول‌هاي بنيادي عصبي درون‌زاد در اطراف بطن جانبي و هيپوکمپ شد.

وي در پايان تاکيد کرد: اين نتايج مشخص کرد که ويتامين‌هاي E و D3 دميليناسيون و آپوپتوز ناشي از EB را کاهش و بازسازي ميلين را افزايش مي‌دهند.

به نظر مي‌رسد اين اثرات به واسطه محافظت سلول‌هاي عصبي در مقابل مرگ سلولي و افزايش مشارکت سلول‌هاي بنيادي عصبي درون‌زاد در ترميم ميلين حاصل شود.

گفتني است، اين تحقيق با راهنمايي دکتر محمد جوان و با مشاوره دکتر سيد جواد ميرنجفي‌زاده و دکتر تقي طريحي از اعضاي هيات علمي دانشکده علوم پزشکي دانشگاه تربيت مدرس انجام شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.80021s, 19q