كشيدن دندان‌هاي چندريشه توسط بهداران تجربي دندان ممنوع!

۱۳۸۸/۰۸/۱۹ - ۱۱:۴۸ - کد خبر: 17997
كشيدن دندان‌هاي چندريشه توسط بهداران تجربي دندان ممنوع!
دكتر حسين حصاري در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت براي ساماندهي فعاليت‌هاي دندانسازان تجربي در كشور گفت: شاغلين حرف وابسته به دندانپزشكي به چند گروه از جمله كمك دندانپزشكان تجربي و بهداران تجربي دندان تقسيم مي‌شوند.

به گفته وي، كمك دندانپزشكان تجربي و بهداران تجربي دندان تنها اجازه ترميم سطحي دندان، كشيدن دندان (به جز دندان عقل و ريشه‌هاي باقيمانده) و انجام پروتز متحرك و جرم گيري را دارند. همچنين دندانپزشكان تجربي و بهداران تجربي دندان اجازه پر كردن دندان‌هاي وسيع دندان، كشيدن دندان‌هاي چند ريشه و مشكل و درمان ريشه در بيماران را ندارند.

وي، گروه ديگر را دندانسازان تجربي عنوان كرد و گفت: اين گروه اجازه انجام هيچگونه درمان براي بيماران را ندارند. اين درحالي است كه برخي از اين افراد بدون مجوز اقدام به قالب گيري و ساخت پروتزهاي دنداني مي‌كنند كه اين امر غير قانوني است.

دكتر حصاري با بيان اين كه وزارت بهداشت بر اساس قانون، با اين افراد برخورد خواهد كرد؛ از مردم خواست به هيچ وجه براي اقدامات درماني دهان و دندان خود به افراد فاقد صلاحيت مراجعه نكنند و ادامه داد: هرچند تعرفه درمان‌هايي كه اين دندانسازان دريافت مي‌كنند پايين است، اما كيفيت پايين درمان‌هاي ارايه شده توسط اين افراد نه تنها هزينه‌هاي گزافي را براي بيماران در پي خواهد داشت بلكه سلامت بيماران را به خطر مي‌اندازد.

دكتر حصاري با بيان اين كه رسيدگي به امور اين گروه، مستلزم آن است كه وزارت بهداشت از فعاليت آنها توسط مردم اطلاع يابد، گفت: در صورت اطلاع، وزارت بهداشت پيگيري كرده و از طريق قانوني برخوردهاي لازم صورت مي‌گيرد.

رييس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، تعداد دندانسازان تجربي، كمك دندانپزشكان تجربي و بهداران تجربي دندان در كشور را مشخص دانست و تاكيد كرد: ‌بر اساس مصوبات مجلس در سال‌هاي گذشته، فرد جديدي به اين گروه اضافه نخواهد شد. وزارت بهداشت نيز طبق اين مصوبه عمل مي‌كند. از طرف ديگر به دنبال افزايش تعداد دندانپزشكان در كشور، جايگاه آنچناني براي شاغلين حرف وابسته دندانپزشكي وجود نخواهد داشت.

دكتر حصاري در پايان با ابراز نارضايتي از اينكه رسيدگي به شكايات صورت گرفته از دندانسازان تجربي، بخش عمده‌اي از انرژي مسئولان ذيربط در وزارت بهداشت را مي‌گيرد، افزود: علاوه بر آن، اين گروه از دندانسازان درخواست‌هاي غيرمنطقي مبني بر كسب مجوز دندانپزشكي دارند كه پاسخ دهي به آنها نيز بسيار وقت گير است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.33665s, 18q