هزينه درمان بيماران تالاسمي 40 تا 50 ميليارد تومان در سال برآورد مي‌شود

۱۳۸۸/۰۸/۱۹ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 18007
هزينه درمان بيماران تالاسمي 40 تا 50 ميليارد تومان در سال برآورد مي‌شود
دكتر سماوات در ديدار با اعضاي كميته تالاسمي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني زاهدان اظهار داشت: تولد نوزاد مبتلا به تالاسمي علاوه بر تحميل هزينه‌هاي سرسام آور به نظام سلامت، باعث تحليل توان اقتصادي خانواده‌ها نيز مي‌شود.

وي افزود: صرفنظر از تبعات اقتصادي، بيماران تالاسمي در تمام طول عمر درد و رنج بيماري و عوارض ناشي از آن را تحمل مي‌كنند و اين منطقي‌ترين دليل براي پيشگيري از تولد نوزادان جديد مبتلا به تالاسمي است.

دكتر سماوات ايران را جزو كشورهاي تراز اول در عرصه ارائه خدمات تشخصيص و درماني به افراد تالاسمي و زوجين در آستانه ازدواج دانست و گفت: كشور ما پيشرفت‌هاي چشمگيري در زمينه كنترل و كاهش ميزان بروز موارد جديد تالاسمي داشته است.

وي افزود: با وجود اين كه ايران در منطقه شرق مديترانه و بر روي كمربند تالاسمي واقع شده اما افزايش سطح آگاهي‌هاي عمومي استقرار نام غربالگري قبل از ازدواج و تعريف بسته‌هاي خدماتي و مشاوره‌اي در حوزه‌هاي بهداشتي و درمان باعث شده است تا توفيقات چشمگيري در زمينه كاهش بروز موارد جديد تالاسمي به وجود آيد.

سماوات اظهار داشت: در حال حاضر بيش از 12 آزمايشگاه تشخيص قبل از تولد تالاسمي در سطح كشور وجود دارد كه يكي از مجهزترين اين آزمايشگاه‌ها در زاهدان مستقر شده و به زوجين مشكوك كمك مي‌كند تا بر اساس معيارهاي شرعي و قانوني از تولد نوزادان مبتلا به تالاسمي جلوگيري كنند.

وي، نگاه خاص به مساله تنظيم خانواده و بالا بودن بعد خانوار را از جمله مهمترين دلايل بالاتر بودن ميزان بروز تالاسمي در استان سيستان و بلوچستان عنوان كرد و افزود: ‌ارائه آموزش‌هاي لازم و فراهم كردن امكانات مشاوره و تشخيص قبل از ازدواج وظيفه سامانه بهداشت و درمان و حق هموطنان است.

رييس اداره ژنتيك وزارت بهداشت تاكيد كرد: ثبت قانوني ازدواج‌ها در دفاتر رسمي، استفاده از خدمات مشاوره‌اي و پيشگيري بيماريهاي ژنتيكي و توجه به توصيه‌هاي كارشناسان بهداشت و درمان از جمله مهمترين انتظارات سامانه بهداشت و درمان استان از هموطنان است.

همچنين دراين جلسه در بررسي راهكارهاي عمده كنترل بيماري تالاسمي بر انجام كار تيمي و تدوين برنامه مدون به عنوان مهمترين راهبردهاي نظام سلامت براي كاهش بروز اين بيماري تاكيد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.33963s, 18q