35 درصد ساكنان تهران داراي علائم بيماري آسم هستند

۱۳۸۸/۰۸/۱۹ - ۱۲:۰۱ - کد خبر: 18009
35 درصد ساكنان تهران داراي علائم بيماري آسم هستند
دكتر مصطفي معين كه به مناسبت برپايي سومين همايش چهارسالانه تخصصي آسم و هفتمين سمينار دوسالانه آسم و آلرژي ايران كه 26 تا 28 آبان ماه در تهران برپا مي‌شود، سخن مي‌گفت با اعلام اين خبر افزود: سرفه، خس خس تنفسي، احساس تنگي نفس، احساس فشار و فشردگي سينه و تركيبي از اين علايم از نشانه‌هاي بيماري آسم بوده كه آمار فوق، هشداري جدي براي مسوولان در زمينه شيوع و گستردگي اين بيماري به شمار مي‌رود.

وي با اشاره به اين كه حدود 10 درصد جمعيت كشور نيز علايم اين بيماري را از خود بروز مي‌دهند، گفت: اين در حالي است كه آلودگي محيطي به ويژه آلودگي هوا در شهرهاي بزرگ مانند تهران، دود سيگار، آلاينده‌هاي محيطي از قبيل دود و منوكسيد كربن ناشي از بخاري‌ها، نزديكي منازل و مدارس به بزرگراهها و ... همگي سبب شيوع بيماري آسم در كلان شهرها به ويژه در شهر تهران شده و ضرورت تدوين و به اجرا گذاشته شدن استانداردهاي لازم براي كاهش اين آلاينده‌ها احساس مي‌شود.

دكتر معين يادآور شد: با توجه به اين كه قربانيان اصلي آلودگي هواي شهرهاي بزرگ را عمدتا كودكان و نوجوانان تشكيل مي‌دهند و از سوي ديگر با توجه به باري كه اين بيماري از نظر اقتصادي بر جامعه تحميل مي‌كند، ضروري است نهادهاي قانونگذاري، اجرايي و غير دولتي در زمينه كاهش آثار منفي اين بيماري اقدامات جدي را در دستور كار خود قرار مي‌دهند.

وي گفت: مشكلات بيماران دچار آسم با شروع فصل سرما و پديده وارونگي هوا و افزايش غلظت آلاينده‌ها بيشتر مي‌شود و اتخاذ سياست‌هايي با هدف كاهش آلايندگي هوا با همكاري نهادها و ارگان‌هاي مختلف ضرورت دارد.

رييس سومين همايش تخصصي آسم ادامه داد: آسم شايع‌ترين بيماري مزمن كودكان در سطح جهان و اصلي‌ترين علت مراجعه كودكان به اورژانس و بستر‌ي آنان شناخته شده كه اين امر بيانگر اهميت اين بيماري در سطح جهاني است و برپايي سومين همايش تخصصي (چهارسالانه) آسم و "روز جهاني آلرژي" كه با هدف ارايه مسائل و تازه‌هاي تشخيص و پيشگيري و درمان بيماري آسم است، اقدامي در همين جهت به شمار مي‌رود.

وي ادامه داد: انجمن آسم و آلرژي ايران با مشاركت مركز تحقيقات ايمونولوژي، آسم و آلرژي و كرسي يونسكو در آموزش سلامت و همكاري دانشگاه علوم پزشكي تهران و حمايت آكادمي آلرژي،‌ آسم و ايمونولوژي آمريكا و نيز انجمن اروپايي بيماري‌هاي ريه (ERS) و همچنين اتحاديه ايمونولوژي و آلرژي آسيا و اقيانوسيه برگزار كننده اين همايش پر اهميت از نظر علوم پايه و باليني است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55394s, 18q