آلودگي هوا خطر بروز برونشيت را در نوزادان تشديد مي‌كند

۱۳۸۸/۰۸/۱۹ - ۱۲:۰۲ - کد خبر: 18011
آلودگي هوا خطر بروز برونشيت را در نوزادان تشديد مي‌كند
‌در اين پژوهش كه در مجله آمريكايي «طب دستگاه تنفسي و مراقبتهاي باليني» زير نظر انجمن آمريكايي طب سينه منتشر شده است، متخصصان تاكيد كردند: هرچه تماس نوزادان با هواي آلوده بيشتر باشد خطر ابتلا به برونشيت در آنها افزايش مي‌يابد.

دكتر كاترين كار پزشك و استاديار اطفال در دانشگاه واشنگتن در اين باره تصريح كرد: تاكنون مطالعات بسيار اندكي درباره عواقب قرار گرفتن در معرض اين نوع آلودگي در سالهاي نخست زندگي صورت گرفته است.

بنابراين پژوهش ما يك مورد منحصر به فرد است كه در آن توانسته‌ايم منابع چندگانه توليد كننده آلودگي را در اين خصوص مورد آزمايش قرار دهيم.

در اين پژوهش محققان روي 12 هزار نوزاد كه طي سالهاي 1999 تا 2002 در جنوب غربي بيريتيش كلمبيا به برونشيت مبتلا شده‌ بودند آزمايشاتي انجام دادند. در اين مدت تماس با آلودگي‌هاي مختلف با گازهاي NO، NO2 ,CO, SO2 و ساير آلاينده‌ها تا مسافت 10 كيلومتري از محل سكونت خانواده‌هاي اين نوزادان مورد ارزيابي قرار گرفت.

اين محققان بعد از محاسبه و در نظر گرفتن تمام فاكتورهاي موثر ديگر مانند جنسيت، سن، سيگار كشيدن مادر و تغذيه از شير مادر، در نهايت دريافتند كه قرار گرفتن در معرض اين آلاينده‌ها خطر بروز برونشيت را به ميزان قابل توجهي در نوزادان افزايش مي‌دهد. نوزاداني كه در حدود 50 متري از خيابانها و بزرگراه‌ها زندگي مي‌كنند 6 درصد بيشتر در معرض خطر ابتلا به اين بيماري هستند. اين تحقيق ارتباط بين آلودگي هوا با بروز بيماريهاي دستگاه تنفسي در كودكان را بيشتر تاييد مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.30163s, 18q