توزیع 5 ميليون سرنگ بين معتادان پر خطر

۱۳۸۸/۰۸/۲۰ - ۱۱:۰۰ - کد خبر: 18018
توزیع 5 ميليون سرنگ بين معتادان پر خطر
ابوالحسن فقيه در اولين گردهمايي سراسري سازمان‌هاي مردم نهاد در حوزه مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: در جلسه‌اي كه رئيس جمهوري با اعضاي ستاد مبارزه با مواد مخدر داشت بر پيشگيري در سال 89 داشت كه براي تحقق اين موضوع تعداد افراد تحت پوشش گروههاي اجتماع محور كه در حال حاضر 3 ميليون و 500 هزار نفر هستند بايد تا پايان سال 89 به 30 ميليون نفر برسند.

وي گفت: انسان سالم محور توسعه پايدار است و با توجه به اينكه امروز در دوران توجه به سلامت اجتماعي به سر مي‌بريم و براي سلامت اجتماعي همه افراد جامعه مسئول هستند نقش تشكل‌هاي مردم نهاد بسيار مورد تأكيد است.

وي با اشاره به اينكه اعتياد پديده اجتماعي - رواني - فرهنگي - سياسي و اقتصادي است تصريح كرد: بايد به طور همه جانبه به جنگ اعتياد رفت چرا كه اعتياد موجب طلاق، بيكاري، فقر و ساير آسيب‌هاي اجتماعي مي‌شود و از طرف ديگر همه اين آسيب‌هاي اجتماعي مي‌توانند موجب اعتياد شوند.

فقيه ادامه داد: در مبارزه با مواد مخدر تنها سازمان‌هاي دولتي موثر نيستند بلكه خانواده، سازمان‌هاي غيردولتي و سازمان‌هاي بين‌المللي در اين موضوع نقش بسزايي دارند.

فقيه اظهار داشت: در 2 حوزه در سازمان بهزيستي برون‌سپاري انجام داديم و ظرفيت سازمان‌هاي مردم نهاد استفاده كرديم كه يكي پيشگيري از اعتياد و ديگري درمان اعتياد است.

رئيس سازمان بهزيستي كشور افزود: در بحث پيشگيري از اعتياد مهمترين اقدامي كه صورت گرفت گسترش رويكرد اجتماع محور و كمك به تشكيل و حمايت از تيم‌هاي مختلف بود كه مزاياي آن حمايت بيشتر، هزينه كمتر، تقويت رفتار مطلوب اجتماعي و عدم انكار مشكلات است و در اين فرايند سازمان فقط نقش تسهيل‌گر و برنامه‌ريز را دارد.

وي يادآور شد: در سال 87 با همين رويكرد بيش از 2 هزار و 700 سازمان اجتماع محور تشكيل شد كه در آنجا 3 هزار و 190 تيم شروع به فعاليت كردند و اين تعداد تيم بيش از 3 ميليون و 500 هزار نفر را تحت پوشش قرار داده است.

فقيه ادامه داد: در حوزه درمان موضوع واگذاري درمان معتادان به سازمان‌هاي مردم نهاد مطرح شد كه هزينه‌هاي پايين‌تر و ارائه آموزش و دسترسي آسان به خدمات و به معتادان از مزاياي اين اقدام بود. در اين زمينه 39 مركز اقامتي ميان مدت در سال 87 تأسيس شد كه به بيش از 10 هزار نفر خدمت كردند.

رئيس سازمان بهزيستي كشور تصريح كرد: در سال 87 بيش از 5 ميليون و 100 هزار سرنگ در ميان معتادان پرخطر توزيع شد و مهمتر از آن بيش از 3 ميليون و 800 هزار سرنگ مصرف شده جمع‌آوري و منهدم شد.

وي افزود: از 28 مركز كاهش آسيب در سال 84 به 96 مركز كاهش آسيب در سال 87 رسيديم و تعداد 26 سرپناه توسط گروه‌هاي خوديار ايجاد شد كه به 2 هزار و 576 نفر خدمت كردند.
وي با بيان اينكه استاندارد ملي پيشگيري - درمان و زيانكاهي اعتياد در حال تدوين است ابراز اميدواري كرد: سازمان‌هاي مردم‌نهاد در اموري از جمله پژوهش، تربيت نيروي انساني متخصص، تدوين برنامه‌ راهبردي و عملياتي خود به تقويت دانش درون‌سازماني خود بپردازند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.69733s, 18q