ايدز مهم‌ترين عامل مرگ زنان

۱۳۸۸/۰۸/۲۰ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 18020
ايدز مهم‌ترين عامل مرگ زنان
نتيجه اين بررسي WHO نشان مي‌دهد روابط جنسي خطرناك‌ترين عامل در كشورهاي در حال توسعه براي زناني است كه در محدوده سني بارداري و فعال جامعه هستند.
عوامل ديگر هم زيرمجموعه همين عامل است؛ عدم دسترسي به راه‌هاي پيشگيري از بارداري و كمبود آهن. ميزان متوسط جهاني مرگ زنان نشان مي‌دهد يك مورد از هر پنج مرگ در ميان زنان اين گروه سني در نتيجه رابطه است.
در سازمان بهداشت جهاني همچنين آمده است: زنان نمي‌دانند چگونه خود را در برابر اين ايمن كنند. به همين دليل اين افراد با خطر جدي مرگ يا بيماري روبه‌رو هستند.
آن دسته از زنان نيز كه به دليل عدم دسترسي به روش‌هاي پيشگيري از بارداري نمي‌توانند از بارداري‌هاي ناخواسته جلوگيري كنند نيز همين‌ شرايط را دارند.
دكتر مارگارت چان، دبيركل سازمان بهداشت جهاني درباره اين گزارش گفته است: «زنان به‌طور بيولوژيك اين برتري را دارند كه به‌طور ميانگين شش تا هشت سال بيشتر از مردان عمر كنند اما در بسياري نقاط جهان آنها با كمبودهاي جدي ناشي از فقر، عدم دسترسي به مراقبت‌هاي بهداشتي و هنجارهاي فرهنگي مواجه هستند كه اين مزيت را از آنها مي‌گيرد.»
چان اين روند را كه 15 درصد مرگ‌ومير زنان بزرگسال در سن باروري رخ مي‌دهد يك تراژدي قابل پيشگيري مي‌داند: «تبعيض عليه زن‌ها در تمام طول زندگي آنها ادامه دارد و از همان كودكي با كمبود امكانات براي تشخيص بيماري‌هاي دختران نسبت به پسران آغاز مي‌شود.»

عدم توجه كافي به زنان
سازمان بهداشت جهاني مي‌گويد زنان در سراسر جهان در اثر بيماري‌هايي مي‌ميرند که قابل پيشگيري است و آنها در واقع قرباني ضعف خدمات بهداشت و درمان کشورشان شده‌اند. در گزارش جديد اين سازمان آمده است؛ صدها هزار زن در کشورهاي مختلف جان خود را از دست مي‌دهند چون نظام بهداشت و درمان در کشوري که در آن زندگي مي‌کنند، توجه کافي به بيماري‌هاي خاص زنان مانند سرطان رحم و مشکلات ناشي از بارداري ندارد و در مراقبت و درمان آنها اهمال مي‌کند.
تازه‌ترين آمار، نيازهاي بهداشتي، شايع‌ترين بيماري‌ها و علت بروز آنها در ميان زنان جهان را مورد بررسي قرار داده است، زنان در دوران سالمندي نيز در مقايسه با مردان هم‌سن و سال خود از توجهات بهداشتي کمتري برخوردارند.
سازمان بهداشت جهاني براي نمونه به بيماري‌هاي قلبي اشاره داشته و گفته است از آنجايي که علائم اين دست از بيماري‌ها اغلب در زنان با مردان متفاوت است، حضور بيماري ديرتر اتفاق مي‌افتد و آنها با خطر بيشتري مواجه مي‌شوند.
گزارش تازه اين سازمان به اين نکته اشاره داشته است در حالي که زنان بخش اعظم پرسنل بهداشتي را تشکيل مي‌دهند، وقتي نوبت به مراقبت‌هاي درماني مي‌‌رسد، به بيماري‌هاي به اصطلاح زنانه آنها کمتر از مردان توجه مي‌شود.
در کشورهاي در حال توسعه، مشکلاتي که در دوره بارداري برخي از زنان رخ مي‌دهد و همچنين سقط جنين با روش‌هاي خطرناک، مهم‌ترين دلايل مرگ‌و‌مير در ميان زنان جوان در گروه سني 15 تا 19 سال است.
در بسياري از کشورهاي جهان بهداشت بارداري و زايمان به زنان متاهل محدود مي‌شود و به بهداشت زنان مجرد توجه نمي‌شود.
بنا به گزارش سازمان جهاني بهداشت، سرطان رحم دومين سرطان شايع ميان زنان است و 80 درصد از موارد بيماري و تقريبا تمام مرگ‌و‌ميرهاي ناشي از آن در کشورهايي مشاهده مي‌شود که درآمد سرانه پاييني دارند و دسترسي به معاينات ويژه زنان تقريبا وجود ندارد.
اين سازمان مي‌گويد: براي اينکه به نيازهاي بهداشتي زنان رسيدگي شود، اصلاح نظام‌هاي بهداشت و درمان در سراسر جهان امري ضروري است اما بهبود وضعيت بهداشتي زنان تنها زماني موفق خواهد بود که مسئولان بهداشت و درمان کشورها با «تبعيض جنسيتي» در اين زمينه به‌طور گسترده‌تر مبارزه کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.6407s, 19q