از هر پنج ايراني يك نفر يا ديابتي است يا در آينده ديابتي مي‌شود

۱۳۸۸/۰۸/۲۱ - ۱۱:۱۲ - کد خبر: 18045
از هر پنج ايراني يك نفر يا ديابتي است يا در آينده ديابتي مي‌شود
امروزه تغيير شرايط زندگي، كم تحركي، ‌چاقي و عوامل تغذيه‌اي دست به دست يكديگر داده‌ و ديابت را به عنوان شايع‌ترين بيماري متابوليك در دنيا مطرح كرده است. از آنجا كه ديابت مي‌تواند عوارض جدي و غير قابل برگشتي را به دنبال داشته باشد، پيشگيري از بروز و همچنين پيشگيري از عوارض آن بسيار قابل تامل است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، دنياي مدرن امروز همواره بر آموزش در تمام زمينه‌ها از جمله آموزش درباره بيماري‌هاي مختلف و پيشگيري از بروز آنها تاكيد دارد. از آنجا كه امروزه ديابت از بيماري‌هايي است كه كودك و بزرگ نمي‌شناسد، به نوعي مي‌توان گفت كه هيچ كس از خطر ديابت در امان نيست؛ بنابراين كارشناسان، آموزش را يكي از پايه‌هاي اصلي پيشگيري و درمان ديابت مي‌دانند.

براساس يك بررسي، بيست سال قبل در 156 روزنامه و مجله كشور تنها شش مطلب به موضوع ديابت اختصاص داشت كه با حجم انبوه اخباري كه طي چند سال اخير در اين زمينه منتشر مي‌شود قابل مقايسه نيست اما وفور هرچه بيشتر مطالب مرتبط با ديابت در رسانه‌هاي امروز، باز هم كافي به نظر نمي‌رسد؛ چرا كه در همين كلانشهر تهران هم هنوز يك كودك ديابتي در حالت اغماء به مراكز درماني ارجاع داده مي‌شود. اين امر نشات گرفته از هيچ چيزي نيست جز اطلاعات ناچيز بيماران و خانواده‌ها از ديابت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.15857s, 18q