ساليانه بيش ازيك ميليون عمرمفيد ايرانيان‌ براثر ابتلا به بيماريهاي‌كليوي ازدست‌مي‌رود

۱۳۸۸/۰۸/۲۴ - ۱۳:۱۷ - کد خبر: 18068
ساليانه بيش ازيك ميليون عمرمفيد ايرانيان‌ براثر ابتلا به بيماريهاي‌كليوي ازدست‌مي‌رود
مصطفي قاسمي رييس انجمن خيريه حمايت از بيماريهاي كليوي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينكه از هر ده نفر جمعيت يك نفر به بيماريهاي كليوي مبتلا مي‌شود، اظهار كرد: اين در حالي است كه اكثر اين افراد پيش از رسيدن به مرحله حاد از بيماري خود اطلاعي ندارند.

وي با تاكيد بر ضرورت شناسايي و تشخيص زودهنگام و تاثير آن در پيشگيري گفت: نتايج يك بررسي در كشور نشان داد كه تا سال 1400 به طور ميانگين ساليانه حدود 4 هزار بيمار به ليست بيماران حاد كليوي كشور اضافه مي‌شود و بدين ترتيب شمار بيماران كليوي تا اين سال به يك صد هزار نفر مي‌رسد.

رييس انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي با بيان اينكه 70 درصد مشكلات كليوي در رده سني 20 تا 44 سال است، افزود: اين رده سني 39 درصد جمعيت كشور را تشكيل مي‌دهند.

قاسمي ادامه داد: ديابت 25 درصد، پرفشاري خون 22 درصد، گلومرولونفريت 11 درصد و موارد ناشناخته 30 درصد علت بيماريهاي كليوي است.

قاسمي با بيان اينكه ميزان بروز و شيوع بيماريهاي كليوي طي سه دهه گذشته افزايش چشمگيري داشته است، افزود: به طور مثال شمار بيماران حاد كليوي (ESRD) در آمريكا از 14 هزار و 500 مورد در سال 1978 به يكصد هزار و سيصد و 59 مورد در سال 2002 رسيده است از اين رو مي‌توان به نقش و اهميت پيشگيري از ابتلا به بيماريها و كاهش هزينه‌هاي درمان پي برد.

گفتني است، از 23 تا 30 آبان هفته حمايت از بيماران كليوي نام گذاري شده است كه «ديابت شايع‌ترين علت نارسايي كليه را جدي بگيريد» به عنوان شعار جهاني امسال انتخاب شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.38307s, 19q