آنفلوانزاي «آ»، دغدغه‌ روزانه وزير بهداشت

۱۳۸۸/۰۸/۲۵ - ۱۱:۴۹ - کد خبر: 18076
آنفلوانزاي «آ»، دغدغه‌ روزانه وزير بهداشت
دكتر مرضيه وحيد دستجردي در اين نوشتار آورده است: «اكنون که در آستانه سومين ماه وزارتم قرار دارم، دغدغه شيوع بيماري آنفلوانزاي نوع A در سرزمينم مرا به پيگيري روزانه اقدامات در حوزه‌هاي ذيربط وا مي‌دارد و بخشي از وقت من صرف برنامه‌ريزي در جلسات هماهنگي کميته کشوري آنفلوانزا در وزارت بهداشت و همچنين جلسات هماهنگي با مسئولين دستگاه‌هاي مختلف ذيربط در رياست جمهوري مي‌شود.

به دليل اهميت موضوع علاقه‌مندم درمورد اين بيماري با هموطنانم سخن گفته، اين دغدغه خود را با آنها در ميان بگذارم ....

تا قبل از اينکه بحث وزارت من در دولت دهم مطرح شود، تصور اينکه شيوع يک بيماري چنان ذهنم را مشغول کند که ضرورتاً هر صبح اول وقت اطلاعاتم در مورد آن به روز شود، دور از ذهن به نظر مي‌رسيد.»

وي در ادامه عنوان كرده است: «اگر چه بعدها در بحبوحه طرح مباحث مربوط به چالش‌هاي حوزه سلامت و برنامه‌ريزي و ارائه راهکار براي حل آنها، براي اين بيماري هم در کنار بيماريهاي واگير ديگر، برنامه‌هايي ارائه کردم. اما اكنون که در آستانه سومين ماه وزارتم قرار دارم، دغدغه شيوع اين بيماري در سرزمينم مرا به پيگيري روزانه اقدامات در حوزه‌هاي ذيربط وا مي‌دارد و بخشي از وقت من صرف برنامه‌ريزي در جلسات هماهنگي کميته کشوري آنفلوانزا در وزارت بهداشت و همچنين جلسات هماهنگي با مسئولان دستگاه‌هاي مختلف ذي‌ربط در رياست جمهوري مي‌شود.»

وي مي‌گويد:« در مورد بيماري آنفلوانزاي نوع A مي‌گويم که امروز همه در موردش مي‌شنويم و کم و بيش مي‌دانيم.

آنفلوانزاي نوع A يک بيماري حاد تنفسي است که به شدت واگيردار است. عامل اين بيماري يک نوع ويروس است که مي‌تواند به راحتي از فرد بيمار به انسان سالم منتقل شود.علائم اين بيماري مشابه آنفلوانزاي فصلي يعني تب، سرفه، گلودرد، آبريزش بيني، احساس گرفتگي بيني، درد عضلاني و در بعضي موارد اسهال و استفراغ و يا بيماري شديد تنفسي است که درصورت ابتلا فرد به نوع حاد آن و عدم دسترسي به درمان مناسب مي‌تواند ايجاد عوارض کند.

فرد بيمار مي‌تواند از يک روز قبل از بروز علائم تا هفت روز بعد، بيماري را به ديگران انتقال دهد. ويروس عامل بيماري به وسيله ترشحات تنفسي بيماران از طريق سرفه و عطسه در محيط پخش شده و از راههاي ذيل به افراد سالم منتقل مي‌شود:

- استنشاق هواي آلوده به ترشحات تنفسي بيماران

- دست دادن، در آغوش گرفتن و روبوسي با بيمار

- تماس با اشياء آلوده به ترشحات تنفسي بيمار مانند دستمال و سطوح به ويژه سطوح صاف

چگونه در برابر آنفلوانزاي نوع A ازخود مراقبت کنيم؟

با توجه به اينکه قدرت همه‌گيري اين بيماري بسيار زياد است به هموطنان عزيزم توصيه مي‌کنم از تماس نزديک با افراد بيمار خودداري کنند و حداقل فاصله يک‌متري را با مبتلايان رعايت نمايند. همچنين هنگام احوالپرسي از دست دادن، در آغوش گرفتن و روبوسي خودداري کنند.

اگر در خود علائم آنفلوانزا را ديدند در منزل مانده و از حضور در اجتماعات و تماس با ديگران بپرهيزند. هنگام سرفه يا عطسه، بيني و دهان خود را با دستمال پوشانده و دستمال آلوده را بلافاصله به طور مناسب دفع کنند. از ماليدن و تماس دست آلوده با چشم‌ها، بيني و دهان خودداري کنند و مهمتر و راحت‌ترين راه پيشگيري از ابتلاء به آنفلوانزاي نوع A ، اينکه دستها را به طور منظم در طي روز با آب و صابون حداقل به مدت 40 ثانيه بشويند.

اگر هر يک از هموطنان به اين بيماري مبتلا شدند در منزل استراحت کرده و به مصرف مواد غذايي مناسب و مايعات فراوان، پرداخته و در صورت عدم بهبودي و يا بدتر شدن علايم بيماري، به پزشک يا مراکز بهداشتي و درماني مراجعه کنند.

توصيه اکيد من به ويژه به مادران اين است که از دادن آسپرين به کودکان خودداري کنند.

در پايان اميدوارم هموطنانم با رعايت نکاتي که توسط مراجع ذيصلاح براي پيشگيري و درمان بيماري آنفلوانزاي نوع A مطرح مي‌شود، اين دوره حساس را پشت سر گذاشته تا در پايان دوره دو ساله همه‌گيري جهاني اين بيماري، شاهد کمترين آسيب به سلامت مردم عزيزمان باشيم.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.60654s, 18q