سيستم انتقال دارو به سلول هاي سرطاني توسعه مي يابد

۱۳۸۸/۰۸/۲۵ - ۱۱:۵۵ - کد خبر: 18081
سيستم انتقال دارو به سلول هاي سرطاني توسعه مي يابد
محققان دانشگاه سانتا باربارا به سرپرستي دكتر روبرت ريش با قرار دادن داروها در معرض ليزر غير مضر راه جديدي را براي انتقال داروها به سلول‌هاي سرطاني ابداع کرده اند.

به گفته محققان اين ابزار جديد به زيست‌شناسان اجازه مي‌دهد که در مورد چگونگي فعاليت ژن‌ها از طريق کنترل فضايي و موقتي خودشان در هنگامي که روشن و يا خاموش هستند، تحقيق کنند.

دانشمندان براي اين کار، سلول‌هاي سرطاني موش را مورد استفاده قرار داده، آنها را در محيط کشت رشد دادند و پس از آن نانوصفحاتي از طلا را وارد اين سلول‌ها کردند.

اين صفحات، داراي پوششي ليپوپروتئيني بودند که دور آنها را نيز کپسولي از siRNA فراگرفته بود. اين دارويي بود که به ‌وسيله‌ سلول جذب مي‌شد؛ در ادامه، آنها سلول را در معرض ليزر مادون قرمز غير مضر قرار دادند.

به گفته‌ يکي ديگر از محققان يک مانع فني اصلي اين است که چگونه اجزاي بيوشيميايي چندگانه را با يک نانوذره ترکيب کنيم، به نحوي كه بتواند از طريق سلول جذب شود.

آزادسازي کنترل‌شده به کمک ليزر، ابزاري قدرتمند و مناسبي است که اجازه مي‌دهد تا مقدار دقيقي از دارو به گروهي از سلول‌هاي خاص برسد.

استفاده از نور مادون قرمز نزديک که براي بافت‌هاي زنده بي‌خطر است، براي بسط اين قابليت به سيستم‌هاي زيستي بزرگ‌تر مانند بافت‌ها و حيوانات مناسب است.

اين محققان براي اولين بار ثابت کردند که انتقال siRNA به درون سلول‌هاي سرطاني پستانداران ( که از طريق در معرض قرار دادن نانوذرات واردشده به اين سلول‌ها با نور ليزر مادون قرمز نزديک، به مدت چند ثانيه دنبال مي‌شود) بيشترين ميزان جذب دارو را به‌صورت اختصاصي ميسر مي‌کند.

از اين روش مي‌توان در انتقال انواع دارو عليه اهداف زيستي استفاده كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.15153s, 18q