آب سياه دومين علت كوري قابل پيشگيري در دنيا

۱۳۸۸/۰۸/۲۶ - ۱۲:۰۳ - کد خبر: 18096
آب سياه دومين علت كوري قابل پيشگيري در دنيا
دكتر رضا زارع ابيانه، با بيان اينكه گلوكوم (آب سياه) دومين علت كوري قابل پيشگيري در دنيا و نخستين علت كوري در آمريكاست، اظهار كرد: نتايج تحقيقات كشوري نشان داده كه احتمال ابتلا به آب سياه در 40 تا 50 سالگي يك درصد و در 80 تا 90 سالگي 8 تا 10 درصد است.

وي سن، نژاد، ابتلا به بيماريهاي زمينه‌اي چون ديابت، بيماريهاي قلب و عروق را از عوامل موثر در بروز گلوكوم (آب سياه) برشمرد و افزود: احتمال ابتلا در افرادي با سابقه فاميلي مثبت، 9 برابر بيشتر از كسي است كه در تاريخچه پزشكي بستگان نزديك سابقه ابتلا به آب سياه وجود ندارد.

اين عضو كميته علمي نوزدهمين كنگره سراسري چشم پزشكي، ‌گفت: برخي از كودكان به آب سياه مادرزادي دچار مي‌شوند كه فتوفوبيا (ترس از نور)، اشك ريزش و بزرگي قرنيه از علايم آن است.

دكتر زارع، با بيان اينكه در آب سياه حاد علايم به يك باره با سر و صداي زياد بروز مي‌كند، افزود: اما در نوع مزمن، بيماري بدون علامت است.

وي، آب سياه را از منظري ديگر به دو نوع باز و بسته تقسيم كرد و يادآور شد: مايع زلاليه از جسم مژگاني به داخل چشم ترشح مي‌شود كه براي حفظ فشار داخل كره چشم بايد تعادلي در ورود و خروج مايع ايجاد شود.

مسئول بخش گلوكوم بيمارستان فارابي، با بيان اينكه با افزايش فشار داخل چشم همه اجزاي چشم از جمله قرنيه و اسكلرا (سفيدي چشم) در برابر اين افزايش فشار مقاومند، گفت: اما محل خروج عصب اپتيك (بينايي) به اين فشار حساس است.

دكتر زارع با بيان اينكه از محل خروج عصب بينايي حدود يك ميليون و 200 هزار رشته عصب خارج مي‌شود، ادامه داد: افزايش فشار داخل چشم سبب فرورفتگي سرعصب مي‌شود و در نتيجه ميدان ديد فرد به طور نامحسوسي محدود مي‌شود.

وي با توصيه به هموطنان مبني بر اندازه گيري فشار چشم ساليانه در 40 تا 50 سالگي و هر شش ماه پس از 80 سالگي يادآور شد: تشخيص و درمان زودهنگام مهم ترين عامل در پيشگيري از كوري است.

مسوول بخش گلوكوم بيمارستان فارابي، به ليزرتراپي، درمان دارويي و جراحي آب سياه اشاره كرد و افزود: البته تلاش مي‌شود با توليد داروهاي تركيبي، ‌دفعات مصرف كاهش يابد.

نوزدهمين كنگره چشم پزشكي ايران از 25 تا 28 آبان 88 در سالن همايش‌هاي رازي برگزار مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
morad
با عرض سلام من برادری دارم که تقریبا میشه گفت 95 درصد بینایی خود را در اثر آب سیاه از دست داده است.آیا هیچگونه راه درمان برای برگرداندن بینایی او در ایران و یا خارج از کشور هست یا نه ؟
لطفا کمک کنید
5.49869s, 19q