كليد توقع لذت بردن از زندگي در مغز انسان شناسايي شد

۱۳۸۸/۰۸/۲۶ - ۱۲:۱۲ - کد خبر: 18100
كليد توقع لذت بردن از زندگي در مغز انسان شناسايي شد
اين ماده شيميايي مغزي روي تصميم گيري‌ها و انتخاب‌هاي افراد در زندگي تاثير مي‌گذارد و اين اثرگذاري در واقع تحت تاثير انتظارات ما از لذت بردن كه در ارتباط با ميزان ترشح دوپامين است، اعمال مي‌شود.

در تحقيق جديدي كه در مجله «كرنت بيولوژي» به چاپ رسيده، نقش مهم دوپامين در چگونگي شكل گيري انتظارات و توقعات انساني تاييد شده است و هم چنين اين نقش در اتخاذ تصميمات پيچيده و مهم زندگي مشاهده شده است.

اين يافته هم چنين توضيح مي‌دهد كه چطور گاهي اوقات توقع لذت بردن اغراق آميز مي‌شود و مثلا منجر به اعتياد به مواد مخدر مي‌شود.

دوپامين يك انتقال دهنده عصبي است كه در چندين ناحيه از مغز توليد مي‌شود و در مغز انواع مختلفي از حيوانات وجود دارد.

در مطالعات حيواني نقش اين ماده در رفتارهايي مانند يادگيري، اميد، پاداش و يا جستجو به اميد پاداش گرفتن به خوبي شناخته شده است اما نقش آن در انسانها چندان درك نشده است.

دكتر تالي شاروت محقق مركز تصويربرداري مغزي تراست ولكام در دانشگاه كاليفرنيا در اين باره تصريح كرد: انسانها نسبت به ساير جانداران پيچيده‌ترين تصميم گيري‌ها را انجام مي‌دهند مثل اينكه چه كاري انجام دهند، تعطيلات كجا بروند و يا اينكه آيا تشكيل خانواده بدهند يا نه؟

وي گفت: ما مي‌خواستيم نقش دوپامين را در اين تصميم گيري‌ها شناسايي كنيم. نتايج تحقيقات ما تاكنون نشان داده است كه در انسان دوپامين در زمينه سيگنال دهي مربوط به توقع لذت بردن از آنچه در آينده ممكن است رخ دهد، نقش دارد و پس از آن ما انسانها با استفاده از اين سيگنال تصميم‌هاي خود را اتخاذ مي‌كنيم.

اين محققان در نظر دارند؛ تحقيقات بيشتر و مفصل‌تري را در آينده روي نقش دوپامين در مغز انسان انجام دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.41585s, 18q