برخلاف تصورعموم استفاده ازسيب‌زميني وخميردندان،ترميم سوختگي رابه تعويق مي‌اندازد

۱۳۸۸/۰۸/۲۶ - ۱۲:۲۶ - کد خبر: 18101
برخلاف تصورعموم استفاده ازسيب‌زميني وخميردندان،ترميم سوختگي رابه تعويق مي‌اندازد
دكتر هوشنگ احساني، متخصص بيماري‌هاي پوست و مو در گفت وگو باايسنا ، توصيه كرد: با توجه به آغاز فصل سرما و استفاده از وسايل گرمازا كه بروز موارد سوختگي را افزايش مي‌دهد افراد بايد نهايت دقت و احتياط را براي مراقبت از خود و خانواده‌شان داشته باشند.

دكتر احساني با بيان اين كه در هنگام برخورد با سوختگي بايد در اولين قدم منبع سوختگي را از پوست دوركنيم، افزود: محل سوزش را با آب يا سرم نرمال سالين فراوان شستشو دهيد؛ چرا كه شستشوي فراوان خطرعفونت و آسيب‌هاي بعدي ناشي از سوختگي را كاهش مي‌دهد.

وي در ادامه توصيه كرد: در صورت بروز تاول‌هاي بزرگ ناشي از سوختگي آنها را حفظ كنيد و از دستكاري و تركاندن تاول‌ها خودداري كنيد.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به باورهاي مردم در خصوص استفاده از خميردندان، ‌نمك و سيب‌زميني در درمان سوختگي گفت: پژوهش‌ها ثابت كرده استفاده از اين مواد به كاهش سوزش كمك مي‌كند اما ترميم زخم را به تعويق مي‌اندازد.

وي در ادامه بر استفاده از پمادهاي سوختگي كه حاوي ترميم كننده‌هاي زخم و آتي‌بيوتيك هستند تاكيد كرد و افزود: در هنگام سوختگي نيازي به استفاده از آنتي‌بيوتيك نيست اما اگر التهاب و سوزش همراه با درد باشد بايد با نظر پزشك آنتي‌بيوتيك مصرف شود.

اين متخصص پوست در خصوص استفاده از داروهاي سنتي در درمان سوختگي با اشاره به اين ‌كه داروهاي گياهي به وفور براي درمان سوختگي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، گفت: ‌داروهاي گياهي مربوط به پوست بايد در بسته‌بندي‌هاي مناسب با نشان استاندارد وزات بهداشت و درمان ارائه شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.27547s, 18q