ارايه بانك اطلاعاتي جامع زعفران مشتمل برتحقيقات و مستندات علمي

۱۳۸۸/۰۸/۲۶ - ۱۲:۳۰ - کد خبر: 18102
ارايه بانك اطلاعاتي جامع زعفران مشتمل برتحقيقات و مستندات علمي
دكتر جمشيدي در يك نشست خبري با بيان اينكه زعفران از جنبه‌هاي فراواني حائز اهميت است، اظهار كرد: زعفران نوعي گياه دارويي، صنعتي و غذايي به شمار مي‌رود.

وي، با تاكيد بر شاخصه چاشني و ادويه بودن سلطان ادويه‌ها (گياه زعفران) گفت: اين گياه ارزشمند به علت گراني و كمياب بودن در ساير نقاط دنيا در صنعت دارويي مورد توجه است؛ همچنين از گلبرگ‌هاي اين گياه در خوراك دام استفاده مي‌شود.

رييس اداره داروهاي طبيعي معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت، به جايگاه مناسب اين گياه بومي در طب سنتي كشور اشاره كرد و افزود: از سوي ديگر ايران به لحاظ شرايط اقليمي و وضعيت آب و هوايي توليد كننده 90 درصد زعفران دنياست.

دكتر جمشيدي، با تاكيد بر زيربناهاي دارويي و غذايي زعفران در كشور گفت: بر مبناي تصميم‌گيري به عمل آمده در اين معاونت مقرر شد از اين ثروت ملي استفاده بهينه‌تري شود. از اين رو قطب تحقيقات زعفران در كشور با رويكرد غذايي و دارويي در اوايل سال‌ جاري در شهرستان گناباد راه اندازي شد.

وي، با بيان اينكه ارزش افزوده يك گياه عرضه شده به صورت فله‌اي از عرضه آن گياه در فرآورده دارويي و غذايي كمتر است، افزود: اهداف كاربردي و حركت به سمت فرموله‌هاي كاربردي از اهداف جزئي‌تري است كه در راه اندازي اين قطب تحقيقاتي وجود داشته است.

دبيرعلمي همايش ملي زعفران، از ديگر اهداف برگزاري نخستين همايش ملي در كشور را معرفي هرچه بيشتر اين قطب به محققان پزشكان و پژوهشگران سراسر كشور برشمرد و يادآور شد: اين همايش در دانشگاه علوم پزشكي گناباد با حضور اساتيد مربوطه برگزار مي‌شود و همواره سعي شده از حضور مسئولان ذيربط و كارشناسان امردر حوزه زعفران استفاده شود.

دكتر جمشيدي، خواص دارويي گياه زعفران را در درمان آلزايمر، افسردگي و مشكلات جنسي عنوان كرد و گفت:‌ متاسفانه ايران بزرگترين توليد كننده زعفران و اسپانيا بزرگترين صادر كننده آن است.

وي، ميزان توليد ساليانه را 150 تا 200 تن در كشور دانست و افزود: تنها فرآورده دارويي گرفته شده از زعفران توسط كشور فرانسه به دنيا عرضه شد.

گفتني است، طي دو روز برگزاري همايش ملي زعفران از 140 مقاله ارسالي به دبيرخانه اين همايش با موضوعات غذا و دارو 13 مقاله به صورت سخنراني و 70 مقاله به صورت پوستر ارايه مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.72778s, 18q