كشف ارتباطات ژنتيكي در بيماري پاركينسون

۱۳۸۸/۰۸/۲۶ - ۱۲:۵۸ - کد خبر: 18109
كشف ارتباطات ژنتيكي در بيماري پاركينسون
محققان مي‌گويند؛ اين بزرگترين پژوهشي است كه تا اين تاريخ براي كشف ارتباطات ژنتيكي ناشناخته مرتبط با بيماري پاركينسون انجام گرفته است.

در گروه بزرگ از محققان در اين بررسي‌ها دريافته‌اند كه بازماندگان اقوام ژاپني و اروپايي به دليل اين كه حامل نسخه‌هاي جهش يافته 5 ژن هستند بيشتر در معرض ابتلا به پاركينسون قرار دارند. اين دو پژوهش مستقل در مجله «نيچر ژنتيك» منتشر شده‌اند و در مجموع روي بيش از 25 هزار شركت كننده انجام گرفته‌اند. يك تحقيق در ژاپن و فقط روي اقوام ژاپني و ديگري در آمريكا و فقط روي افرادي كه قوميت اروپايي داشتند انجام شد.

پژوهشگران ژاپني دريافتند: افرادي كه حامل نسخه‌هاي تغيير يافته ژنهاي BST1، SNCA, PARK16 , LRRK2 هستند مبتلا به پاركينسون هستند.

در مطالعه ديگري كه در آمريكا انجام شد، محققان به وجود رابطه قوي بين ابتلا به پاركينسون و نسخه‌هاي متغير دو ژن SNCA و MAPT پي بردند. پاركينسون يك بيماري تحليل برنده اعصاب است كه دو درصد از افراد بالاي 65 سال را مبتلا مي‌سازد. مهمترين مشخصه اين بيماري لرزش و اختلالات حركتي، سختي ماهيچه‌ها و دشواري در حفظ تعادل است.

به گزارش ايسنا،‌ هرچند درمانهاي پزشكي ممكن است علائم بيماري را بهبود بخشد اما در حال حاضر هيچ روشي براي كاهش سرعت پيشرفت بيماري يا متوقف ساختن آن وجود ندارد.

محققان اميدوارند؛ با درك بهتر از اطلاعات و نسخه‌هاي ژنتيكي مرتبط با پيشرفت اين بيماري به راهي براي كنترل عوامل بروز و پيشرفت آن دست پيدا كنند و به راه كارهايي براي به تاخير انداختن آن و يا حتي پيشگيري از آن دست يابند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.08839s, 18q