دكتر مصطفي معين؛

وجود نگران‌كننده علائم آسم در 35 در صد تهراني‌ها

۱۳۸۸/۰۸/۲۷ - ۱۲:۰۷ - کد خبر: 18113
وجود نگران‌كننده علائم آسم در 35 در صد تهراني‌ها
دكتر مصطفي معين در سومين همايش تخصصي آسم و آلرژي، با اشاره به روند روزافزون بيماري‌هاي آسم و آلرژي در دنيا، گفت: بيماري‌هاي مزمن تنفسي حدود 7 درصد از مرگ و مير جهان را به خود اختصاص مي‌دهد. بر اين اساس بيش از 400 تا 500 ميليون نفر در سطح جهان به بيماري‌هاي مزمن تنفسي مبتلا هستند. همچنين حدود 300 ميليون نفر در سطح جهان به بيماري‌هاي آسم و آلرژي مبتلا هستند. اختلالات خواب نيز بيش از 100 ميليون نفر در دنيا را گرفتار كرده است.

وي ادامه داد: در مجموع بيش از يك ميليارد نفر در سطح دنيا از مشكلات تنفسي مزمن رنج مي‌برند. همچنين بيماري‌هاي مزمن سالانه 6/4 ميليون تلفات به دنبال دارد. اين بيماري‌ها 22 درصد جمعيت جهان را گرفتار كرده‌اند.

رييس انجمن آسم و آلرژي ايران، بيماري آسم را قابل پيش بيني، پيشگيري و قابل كنترل دانست و ادامه داد: براي پيشگيري از آسم بايد برنامه داشته باشيم. همچنين لازم است كه در جهت افزايش سطح آگاهي عمومي اقداماتي صورت گيرد.

دكتر معين، ميزان شيوع آسم در كودكان و نوجوانان را بالا دانست و گفت: آسم سالانه 15 ميليون ناتواني در سطح جهان ايجاد مي‌كند.

به گفته دكتر معين، ميزان شيوع آسم در ايران حدود 8 تا 12 درصد است. همچنين به طور متوسط آسم در ايران از شيوع 10 درصدري برخوردار است. اين در حالي است كه تحقيقات اخير نشان مي‌دهد كه متوسط شيوع آسم در كشور به 13 درصد افزايش يافته است. همچنين بر اساس تحقيقات اخير 4/35 درصد از جمعيت 10 ميليوني شهر تهران، علائم آسم را از خود نشان مي‌دهند كه اين امر يك فاجعه است.

وي گفت: عليرغم آن كه آسم در كشورهاي پيشرفته از شيوع بالاتري برخوردار است اما بيشترين تلفات آسم مربوط به كشورهاي جهان سوم است.

دكتر معين در ادامه، كنترل عوامل محيطي در منزل و فضاي بسته، كنترل آلودگي هوا در شهرها، انجام فعاليت بدني مناسب، تغيير عادات زندگي و عدم مصرف سيگار را از جمله استراتژي‌هاي جهاني براي كنترل آسم دانست.

وي به تشكيل كميته كشوري آسم و آلرژي در ايران از سال 79 اشاره كرد و از بررسي‌هاي نهايي برنامه ملي كنترل آسم خبر داد و گفت: اين برنامه در آينده‌اي نزديك براي تصويب به وزارت بهداشت ارائه مي‌شود. در برنامه ملي كنترل آسم 16 استراتژي پيش بيني شده كه از جمله آنها مي‌توان به آموزش، پيشگيري، جلب حمايت سياستگذاران بهداشتي، حمايت سازمان‌هاي بيمه‌گر و غيره اشاره كرد.

به گزارش ايسنا، دكتر معين، آموزش را مساله اصلي در كنترل بيماري آسم دانست و گفت: در آموزش‌ها تشريك مساعي ميان سه حلقه بيمار، خانواده بيمار و كاد‌رهاي پزشكي مطرح است كه اين سه حلقه بايد با يكديگر مشاركت تنگاتنگ داشته باشند.

وي در ادامه استعمال دخانيات به ويژه در فضاي بسته را از جمله مهمترين فاكتورهاي خطر بروز بيماري آسم دانست و گفت: اين در حالي است كه اعتياد به سيگار به ويژه در سطح جوانان و نوجوانان كشور بيداد مي‌كند.

دكتر معين، آلودگي هوا به ويژه در فصل تابستان و پاييز را از ديگر عوامل خطر بروز بيماري آسم دانست و گفت: در اين زمينه در تهران با فاجعه‌اي مواجه هستيم؛ به طوري كه اعلام شده در شش ماه اول امسال، تنها شش روز هواي پاك داشته‌ايم. اين در حالي است كه قربانيان اصلي آلودگي هوا را خردسالان، كودكان، كهنسالان، بيماران قلبي عروقي و بيماران مبتلا به آسم تشكيل مي‌دهند. بنابراين با افزايش آلودگي هوا تلفات ناشي از آن نيز افزايش مي يابد.

رييس انجمن آسم و آلرژي با اشاره به نسبت مستقيم ميان غلظت ذرات معلق هوا و افزايش حملات تنفسي بيماران مبتلا به آسم در فصل تابستان و پاييز اشاره كرد و گفت: به منظور كنترل آلودگي هوا لازم است كه تمام دستگاه‌هاي ذيربط از جمله وزارت بهداشت، شهرداري، محيط زيست،‌ خودروسازها و غيره با يكديگر مشاركت داشته باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.39757s, 18q