شيوع بيشترآسم دركودكان ونوجوانان نسبت به كل جامعه

۱۳۸۸/۰۸/۲۷ - ۱۲:۰۸ - کد خبر: 18114
شيوع بيشترآسم دركودكان ونوجوانان نسبت به كل جامعه
دكتر مرضيه وحيد دستجردي در سومين همايش تخصصي آسم و آلرژي با اشاره به گذر اپيدميولوژيك دنيا و از جمله ايران در زمينه‌ تغيير از سمت بيماري‌هاي واگير به سمت بيماري‌هاي غيرواگير، گفت: بيماري‌هاي قلب و عروق، سرطان‌ها، بيماري‌هاي ريوي مزمن و ديابت در راس بيماري‌هاي غيرواگير قرار دارند.

ابتلاي حدود 5/1 ميليارد نفر به بيماري‌هاي مزمن ريوي در دنيا

پيش بيني افزايش100 ميليون بيمار مبتلا به آسم بر شمار مبتلايان به اين بيماري تا 2020 در دنيا

وي با بيان اين كه بيماري‌هاي ريوي مزمن حدود 5/1 ميليارد نفر در دنيا را مبتلا كرده است، ادامه داد: به دليل ماهيت اين بيماري‌ها، مبتلايان به آن، اغلب زندگي مناسبي نخواهند داشت چرا كه تنفس نقش مهمي در كيفيت حيات فرد ايفا مي‌كند.

دستجردي، بيماري آسم را از معضلات بهداشتي دنيا دانست و با اشاره به ابتلاي حدود 300 ميليون نفر در دنيا به آسم، گفت: اين در حالي است كه پيش‌بيني مي‌شود تا سال 2020، 100 ميليون بيمار ديگر بر شمار بيماران آسمي جهان اضافه شود. هر چند شيوع بيماري‌هاي آسم و آلرژي در كشورهاي توسعه يافته بيشتر است، اما به دليل گران بودن هزينه‌هاي درمان و نبود امكانات كافي، ميزان مرگ و مير اين بيماري‌ها در كشورهاي در حال توسعه بيشتر است.

شيوع 10 درصدي آسم در كشور

شيوع آسم در برخي مناطق آلوده تهران به 30 درصد مي‌رسد

وي، با اشاره به شيوع 10 درصدي آسم در ايراني‌ها، گفت: اين در حالي است كه در برخي كلانشهرها از جمله برخي مناطق تهران كه از آلودگي هواي بيشتري برخوردارند، شيوع اين بيماري به حدود 30 درصد هم مي‌رسد. از آنجايي كه بيماري آسم يك بيماري مولتي فاكتوريال است و مسايل محيطي، ژنتيكي، رواني و اجتماعي بر اين بيماري مؤثرند، لازم است كه با همكاري‌هاي بين بخشي اقدامات لازم در زمينه پيشگيري از بروز و كنترل اين بيماري صورت گيرد.

نقش تغذيه با شيرمادر در كاهش شيوع بيماري‌هاي آسم و آلرژي

به گزارش ايسنا، وزير بهداشت، با اشاره به نقش تغذيه با شيرمادر به ويژه تغذيه انحصاري با شيرمادر در شش ماه ابتدايي تولد نوزاد در ميزان كاهش شيوع بيماري‌هاي آسم و آلرژي، گفت: تغذيه با شيرمادرمي‌تواند از شيوع آسم و آلرژي بكاهد. پس از شش ماهگي نيز تغذيه با شيرمادر همراه با غذاهاي كمكي مي‌تواند در كاهش بيماري‌هاي آلرژيك به ويژه «آسم» مؤثر باشد. بر اين اساس همكاري‌هاي بين بخشي ميان رشته‌هاي مختلف به منظور ارايه آموزش‌هاي لازم ضروري است.

نقش آلودگي هوا و استعمال دخانيات در بروز آسم

وي به نقش آلودگي هوا در ميزان بروز بيماري‌هاي آسم و آلرژي اشاره كرد و گفت: مسايل آلودگي هوا و حتي رطوبت خانه‌ها مي‌تواند در افزايش شيوع آسم مؤثر باشد كه پيشگيري از اين مسايل از وظايف دولت‌ها و از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي است تا با همكاري‌هاي بين بخشي به ويژه با همكاري سازمان حفاظت محيط زيست در جهت كنترل و كاهش آلودگي هوا اقدامات لازم صورت گيرد.

وحيد دستجردي در ادامه به نقش استعمال مواد دخاني در بروز آسم اشاره كرد و گفت: علاوه بر اين، سيگار نيز نقش مهمي در بروز بيماري‌ آسم دارد. در صورت كاهش درصدي از اعتياد به سيگار، مي‌توان سيگاري‌ها و همچنين افراد در معرض خطر دود سيگار را به شدت در برابر ابتلا به بيماري آسم حفظ كرد.

شيوع 75 درصدي آسم در كل جامعه و شيوع بيشتر آن در كودكان و نوجوانان

وزير بهداشت به افزايش شيوع آسم ميان كودكان و نوجوانان نسبت به كل جامعه اشاره كرد و گفت: طي سال‌هاي گذشته شيوع آسم در كل افراد جامعه 75 درصد بوده است؛ بنابراين لازم است كه در جهت پيشگيري و سرمايه‌گذاري‌ به منظور برخورداري از محيط زيستي سالم براي حيات افراد جامعه به ويژه كودكان و نوجوانان تلاش شود. در اين زمينه لازم است كه بسته‌هاي بهداشتي در نظام سلامت آماده شود تا از افزايش شيوع اين بيماري‌ها ميان كودكان و نو جوانان جلوگيري كرد.

بار 22 درصدي آسم در كشور بر اساس شاخص دالي

وي گفت: بار بيماري آسم در كشور بر اساس شاخص دالي حدود 22 درصد يعني چيزي مانند بيماري ديابت است. هر چند بار اين بيماري در كشور از شاخص متوسطي برخوردار است، اما قطعا بار اين بيماري در مناطق آلودگي هوا شاخص بالاتري دارد.

دكتر دستجردي با بيان اين كه طبق بررسي‌هاي انجام شده در سال 83 حدود دو هزار و 712 نفر در كشور به دليل بيماري آسم جان خود را از دست داده‌اند، گفت: اين در حالي است كه ميزان مرگ و مير اين بيماري در دنيا سالانه حدود 250 هزار نفر است، بنابراين لازم است كه با اقدامات اساسي اين ميزان مرگ و مير در كشور را كاهش دهيم. از طرف ديگر كاهش شدت و شيوع بيماري آسم بوسيله برنامه‌هاي پيشگيري و آموزشي مي‌تواند در سبد خانوار و هزينه‌هاي خانواده‌ تاثير مثبت داشته باشد. همچنين مي‌توان اعتبارات هزينه شده در جهت درمان اين بيماري را به سمت سلامت و پيشگيري سوق داد؛ چرا كه موارد شديد آسم هزينه‌هاي بالايي را به كشور و جيب مردم تحميل مي‌كند.

به گزارش ايسنا، وي با بيان اين كه يك تا دو درصد بودجه‌هاي بهداشتي كشورها صرف درمان آسم مي‌شود، ادامه داد: اين مساله اهميت آموزش و پيشگيري از اين بيماري را مشخص مي‌كند.

وزير بهداشت در پايان بر لزوم همكاري‌هاي بين بخشي به منظور پيشگيري و كنترل بروز بيماري‌هاي آسم و آلرژيك تاكيد كرد و با اشاره به فعاليت كميته كشوري آسم و آلرژي در كشور گفت: همكاري‌هاي بيشتر ميان مركز تحقيقات آسم و آلرژي، انجمن آسم، آلرژي و ايمونولوژي و همچنين كميته كشوري آسم و آلرژي لازم است تا بر اين اساس بتوان به استانداردهاي لازم به ويژه براي سلامت كودكان و نوجوانان در كشور رسيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.72906s, 18q