گويا:مقايسه مواردمرگ دركشورهاي منطقه،منطقي نيست

۱۳۸۸/۰۸/۲۷ - ۱۲:۱۶ - کد خبر: 18120
گويا:مقايسه مواردمرگ دركشورهاي منطقه،منطقي نيست
دكتر محمدمهدي گويا، در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: كشورهاي منطقه مديترانه شرقي از نظر جمعيتي كاملا با يكديگر متفاوت هستند و مقايسه ميزان ابتلا و مرگ و مير ناشي از آنفلوآنزاي «آ» به هيچ وجه منطقي نيست. به عنوان مثال نمي‌توان كشور70 ميليوني ايران را با كشورهاي حاشيه خليج فارس كه حداكثر از جمعيتي 5 ميليوني برخوردارند، مقايسه كرد.

وي به گزارش دهي منظم و هفتگي موارد بروز و مرگ و مير آنفلوآنزاي «آ» ايران به سازمان بهداشت جهاني اشاره كرد و ادامه داد: از طرف ديگر از ميان كشورهاي منطقه مديترانه شرقي، ايران در راس گزارش دهنده‌هاي منظم اين بيماري به سازمان بهداشت جهاني قرار دارد و پس از آن كويت، عراق و عمان در رده‌هاي بعدي قرار دارند. اين در حالي است كه بسياري از كشورهاي منطقه امرو مدت‌هاست موارد اين بيماري را به سازمان بهداشت جهاني گزارش نمي‌دهند. به عنوان مثال آخرين گزارش دهي برخي كشورها به اوايل شهريور ماه برمي‌گردد.

دكتر گويا، در مقايسه موارد آنفلوآنزا «آ» در ايران با تركيه، گفت: تركيه به عنوان كشور همسايه ايران طي دو هفته 73 مورد مرگ را به سازمان جهاني بهداشت گزارش كرده است. بنابراين تعداد زياد موارد ابتلا و مرگ و مير ناشي از اين نوع آنفلوآنزا در زمان پاندمي خارج از انتظار نيست.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت تاكيد كرد كه جمهوري اسلامي ايران خود را موظف مي‌داند كه موارد بروز و مرگ و مير آنفلوآنزاي «آ» را به صورت هفتگي به سازمان جهاني بهداشت گزارش دهد و تاكنون اين اقدام را بي‌وقفه انجام داده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.37991s, 18q