بررسی تاثیر پارازیت‌ها بر سلامتی شهروندان

۱۳۸۸/۰۹/۰۱ - ۱۰:۵۰ - کد خبر: 18156
بررسی تاثیر پارازیت‌ها بر سلامتی شهروندان
در يك‌ماه اخير مسئله پارازيت‌هاي ماهواره‌اي ضمن تبديل شدن به سوژه خبري براي رسانه‌هاي داخل و خارج از كشور با طولاني‌ترشدن مدت زمان خود نگراني طيف وسيعي از كارشناسان را مبني بر تاثيرات زيانبار اين تشعشعات بر سلامت انسان‌ها نيز دربرداشته‌ است

به‌طوري كه از همان ابتدا خبرگزاري ايلنا با پخش خبري نسبت به طولاني‌شدن اين زمان، عدم‌پيگيري نمايندگان مجلس در اين زمينه و عدم‌ارائه گزارش وزيران ارتباطات، اطلاعات و بهداشت با وجود وعده قبلي، هشدار داد.

اين در حالي بود كه در همان موقع دكتر سيدشهاب الدين صدر، رئيس كميسيون بهداشت مجلس در گفت‌و‌گوي اختصاصي با اين خبرگزاري و در پاسخ به اين سؤال كه آيا تاكنون وزير ارتباطات يا وزير بهداشت در اين مورد گزارشي به نمايندگان ارائه داده‌اند يا خير؟ گفت: اين موضوع در دستور كار مجلس قرار گرفته و تحقيقات در اين زمينه آغاز شده است.

او تاكيد كرد: مسئله پارازيت‌ها موضوعي است كه نياز به مطالعه عميق و دقيق دارد كه به اين زودي‌ها به نتيجه نمي‌رسد اما به محض مشخص شدن نتايج اين تحقيقات، آخرين گزارش‌ها به اطلاع مردم خواهدرسيد.

عوارض طولاني مدت

با وجود اين، اگرچه از آن زمان تاكنون هنوز گزارش مستندي از سوي مسئولان 3 وزارتخانه ارتباطات، اطلاعات و بهداشت اعلام نشده اما متخصصان حوزه‌هاي مختلف نسبت به آثار سوء اين امواج موجود در فضا هشدار مي‌دهند.

فركانس‌ پارازيت‌هاي ماهواره‌اي داراي طول موجي بيش از يك گيگاهرتز هستند. گيجي و خستگي، ناشنوايي مزمن، التهابات و سرطان‌هاي پوستي، خوني، نخاع و اختلالات هورموني و مشكلات باروري از جمله مواردي هستند كه كارشناسان از احتمال بروز آنها در انسان بر اثر اين پارازيت‌ها خبر مي‌دهند.

دكتر ايرج خسرونيا، رئيس انجمن پزشكان داخلي ايران در اين خصوص به خبرنگار همشهري مي‌گويد: امواج موجود در فضا روي سيستم مغز و اعصاب و تعادل انسان اثر دارد. گاهي اوقات نيز روي غدد داخلي و رحم به‌خصوص در زنان باردار تاثير منفي دارد؛ به‌طوري كه اين امواج در زنان باردار باعث سقط جنين و عوارض مادرزادي و ژنتيك درنوزادآنهاخواهد شد.

به عقيده وي، در طولاني مدت نيز اين امواج روي پرده گوش و سيستم شنوايي تاثيرات منفي خود را نشان مي‌دهد. همچنين تعداد زيادي از افراد در معرض امواج به‌طور غيرعادي عصبي هستند و اضطراب و هيجان دارند. گاهي اوقات هم اين پارازيت‌ها منجر به اختلالات قلبي وعروقي روي افراد در معرض خواهد شد.

دكتر خسرونيا معتقد است حتي امكان دارد كه امواج راديويي روي مغز و استخوان هم تاثير بگذارد و روي ساختار سلول‌هاي آن تغييراتي ايجاد كند؛ اين امر خود ابتلا به انواع سرطان‌ها و بيماري‌هاي خوني را به‌دنبال خواهد داشت.

افزايش تعداد مراجعات

در اين ميان نكته‌ مهم اين است كه به تازگي افرادي به مراكز درماني مراجعه مي‌كنند كه بنا به گفته برخي متخصصان علت بيماري آنها ناشي از اثرات تشعشعات پارازيت‌هاي ماهواره‌اي است.

البته متخصصاني كه اعلام كردند نامي از آنها نبايد در هيچ رسانه‌اي منتشر شود و آن هم به‌دليل اينكه ظاهرا تعهد داده‌اند در مورد افزايش مراجعات ناشي از عوارض پارازيت‌ها هيچ نظري ندهند.

با وجود اين، دكتر ابوالفضل نجاران، متخصص مغز و اعصاب در گفت‌وگو با همشهري اينطور توضيح مي‌دهد: از زماني كه بحث پارازيت‌هاي ماهواره‌اي مطرح شد، افراد مبتلا به سردردهاي شديد و عصبانيت و داراي علائم افسردگي بيشتر به مطب‌ها مراجعه مي‌كنند.

همچنين تعداد كساني كه دچار حملات شديد‌ ام‌اس مي‌شوند هم افزايش‌يافته است. به گفته اين متخصص مغز و اعصاب اين امواج در كل روي تمام سلول‌هاي مغز نفوذ و روند فرسايشي مزمن ايجاد مي‌كنند. همچنين چه امواج موبايل چه ماهواره و چه تلويزيون طول عمر را كوتاه مي‌كنند و حتي روي حيوانات هم تاثير منفي خواهند داشت.

شواهد علمي كافي نداريم

اما دكتر نجاران به نكته‌اي هم اشاره مي‌كند كه دبير انجمن سرطان ايران نيز با آن موافق است: هنوز به‌طور علمي و دقيق نمي‌توان گفت كه اين‌ عوارض به‌علت پارازيت‌ها و امواج موجود در فضاست. دكتر پيام آزاده، دبير انجمن سرطان‌ ايران نيز با تاييد اين امر به همشهري مي‌گويد: ما در مورد اينكه پارازيت‌ها مي‌تواند چه آثار سوئي داشته باشد فقط در حد فرضيه مي‌توانيم نظر دهيم چون تا به حال از نظر علمي كار خاصي روي اين مسئله صورت نگرفته است.

وي در اين ميان به قطعي بودن تاثيرات منفي امواج به‌خصوص امواج تلفني اشاره مي‌كند و معتقد است: اين امواج باعث بروز انواع سرطان‌ها به‌خصوص سرطان مغز مي‌شود.

به گفته وي، البته در اين مورد نيز قبلا ترديد وجود داشت ولي الان يك مقاله در حال چاپ شدن است كه محققان در آن معتقدند مصرف طولاني مدت موبايل با بروز سرطان و تومور مغزي به‌خصوص در كودكان و همچنين عقيم شدن مردان رابطه دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.35142s, 18q