سر، اولين و مشخص‌ترين هدف امواج تلفن همراه

۱۳۸۸/۰۹/۰۱ - ۱۱:۱۱ - کد خبر: 18165
سر، اولين و مشخص‌ترين هدف امواج تلفن همراه
شاهرخ شجاعي ــ كارشناس ارشد مهندسي پزشكي و مجري طرح ــ گفت: افزايش چشمگير استفاده از گوشي تلفن همراه محققان را به اين واداشته است كه در پي يافتن روش‌هاي مناسبي براي به دست آوردن الگوي تابش و اثرات ميدان الكترو مغناطيس در جهت تشخيص مضرات احتمالي آن بر روي اندام به ويژه سر باشند كه اولين و مشخص‌ترين اثر امواج الكترومغناطيس بر روي سر، افزايش دماي سر مي‌باشد.

وي افزود: به همين جهت اين پژوهش در پي يافتن روش‌هاي مناسبي براي حل مساله انتقال حرارت ناشي از استفاده از موبايل است.

شجاعي خاطرنشان كرد: بدين منظور با استفاده از يك روش حل اختلاف محدود پايا ابتدا نرخ جذب ويژه شبيه‌سازي شده در سر به دست آورديم و سپس با استفاده از معادلات حاكم سيالاتي و انتقال حرارت، كانتورهاي دماي سر را با در نظر گرفتن شرايط محاسبه كرديم.

نكته قابل ذكر در اين ميان، استفاده از معادله بايوهيت است كه شامل ترم بيولوژيكي نيز مي‌باشد. به زبان ديگر با به دست آوردن نرخ جديد ويژه مي‌توان به محاسبه كانتورهاي دما اقدام كرد.

مجري طرح در خصوص كاربرد اين تحقيق گفت: معمولا در بروشورهاي موبايل مقدار SAR توليدي را مي‌نويسند كه با اجراي اين طرح ما مي‌توانيم اعلام كنيم كه اين مقدار SAR در محدوده مجاز هست يا خير و اگر براي اين كار سرمايه‌گذاري‌ شود، مي‌توان اين تحقيق را از مرحله تئوري به عمل رساند و از خطرات جدي ناشي از استفاده از تلفن همراه جلوگيري كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31063s, 18q