كمك به قربانيان سوختگي‌هاي شديد با پيوند پوست جنين

۱۳۸۸/۰۹/۰۱ - ۱۲:۳۳ - کد خبر: 18169
كمك به قربانيان سوختگي‌هاي شديد با پيوند پوست جنين
پژوهش‌هاي اين دانشمندان بيانگر آن است که سلول‌هاي پيوند زده شده از جنين‌هاي نارس انسان به موش‌ها طي 12 هفته به رشد کامل و همانند پوست انسان رسيده است.

نتايج اين پژوهش که در مجله علمي «لنسنت» منشر شده است بيانگر آن است که اين يافته ها مي تواند به بيماراني که بدن آنها عمل پيوند پوست صورت را پس زده است، کمک کند.

متخصصان پوست معتقدند که اين يافته جديد مي تواند گام بزرگي در درمان بيماري هاي پوستي ناشي از سوختگي تلقي شود.

طي 20 سال گذشته، بيماراني که از ضايعات سوختگي شديد رنج مي بردند از روش کشت و رشد پوست جديد درآزمايشگاه استفاده مي کردند که در آن از پوست سالم خود بيماران استفاده مي شد؛ اما اين روش که حداقل سه هفته طول مي کشد، بيماران را در معرض عوارض جانبي نظير بي آبي مفرط و عفونت قرار مي دهد.

پيوند پوست اهدايي نيز محدوديت هاي خاص خود را دارد و علاوه بر اين که هميشه و بهنگام در دسترس نيست، اغلب توسط سيستم ايمني بدن بيماردريافت کننده پوست پذيرفته نمي شود.

استفاده از تورهاي مصنوعي که بتوان به روي آنها پوست جديد را کشت و نمو داد، نيز يکي از روش هاي مورد نظر متخصصان بوده است. اما اين روش براي سوختگي هاي شديد و زخم هاي بزرگ کارآيي ندارد و احتمال پس زده شدن توسط بدن دريافت کننده را بالا مي برد.

آزمايش هاي جديد بر روي پنج موش به مدت 12 هفته انجام شد ونشان داد پوست پرورش يافته مشخصات يکساني با پوست انسان دارد.

دکتر کريستين بالدشي از موسسه درمان با سلول‌هاي بنيادي شهر اوري فرانسه که مسئوليت اين پژوهش را برعهده داشته، معتقد است که نتايج کاملا اميدوارکننده و قابل اعتماد هستند.

او معتقد است که اين روش جديد مي تواند مشکل در دسترس نبودن پوست موقتي جايگزين براي بيماراني را که منتظر دريافت پوست جديد کشت شده درآزمايشگاه هستند، حل کند.

محققان هم اکنون در حال فراهم کردن مقدمات آزمايش هاي نهايي بروي نمونه هاي انساني هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.55017s, 18q