وزارت بهداشت: حجاج با يك هفته تأخير وليمه بدهند

۱۳۸۸/۰۹/۰۲ - ۱۲:۴۰ - کد خبر: 18174
وزارت بهداشت: حجاج با يك هفته تأخير وليمه بدهند
و ضمن توصيه به حجاج براي برگزاري مراسم وليمه با حداقل يك هفته تاخير در رابطه با شايعاتي مبني بر توزيع واكسن آنفلوانزاي نوع آ در عربستان، گفت: ‌پس از بررسي‌هاي انجام‌شده مشخص شد كه شايعه توزيع اين واكسن در عربستان صحت ندارد.

دكتر حسن امامي رضوي، با اشاره به تمهيدات در نظر گرفته‌شده به‌منظور پيشگيري از موارد جديد آنفلوانزاي نوع آ همزمان با بازگشت حجاج از عربستان، افزود: به اين منظور در ايام بازگشت زائران از سفر حج تمتع، آموزش‌هاي ارائه شده از طريق صدا و سيما تشديد مي‌شود.

وي با اشاره به همكاري‌ شهرداري به‌منظور آموزش چهره به چهره حجاج و خانواده آنها ادامه داد: به اين ترتيب لازم است مراسم وليمه حجاج حداقل يك هفته پس از بازگشت از سفر حج برگزار شود.

به گفته معاون سلامت وزارت بهداشت، از لحظه ورود حجاج به كشور به‌صورت چهره به چهره آموزش‌هاي مربوط به خودداري از روبوسي، دست‌دادن و رعايت ديگر مسائل بهداشتي ارائه مي‌شود.

واكسن به تركيه رسيد، به ايران نه!

در حالي كه شيوع ويروس آنفلوانزاي نوع آ با سرعت باورنكردني در دنيا در حركت است و متخصصان نسبت به خطر موج سوم اين بيماري با بازگشت حجاج بيت‌الله‌الحرام به كشور هشدار مي‌دهند، اما با گذشت 5 ماه از گزارش نخستين مورد اين بيماري در كشور، هنوز از ورود واكسن‌ آنفلوانزاي نوع آ به كشور خبري نيست.

به گزارش ايسنا، مسئولان بهداشتي كشور در شرايطي از اقدام براي خريد 2 ميليون دوز واكسن آنفلوانزاي نوع آ و ورود آن تا يك ماه آينده به كشور خبر مي‌دهند كه سازمان جهاني بهداشت مواردي از جهش يافتگي ويروس آنفلوانزاي H1N1 را در برخي كشورها گزارش داده است.

به‌نظر مي‌رسد كه بايد زودتر از اينها نسبت به وارد كردن واكسن مورد نياز حداقل براي جمعيت در معرض خطر اقدام مي‌شد. براساس اخبار منتشره در حال حاضر واكسن آنفلوانزاي نوع آ نه تنها در اروپا بلكه به پشت مرزهاي ايران هم رسيده است، به‌عنوان مثال در - تركيه كشور همسايه - بخشي از گروه‌هاي در معرض خطر در برابر آنفلوانزاي نوع آ واكسينه شده‌اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.13346s, 18q