صبح‌هامسواك بزنيد

۱۳۸۸/۰۹/۰۲ - ۱۳:۰۳ - کد خبر: 18180
صبح‌هامسواك بزنيد

محمد امين توكلي مي‌گويد: «بزاق دهان هم مي‌تواند تميزكننده و هم تخريب‌كننده باشد.
در زماني كه حرف مي‌زنيم و دهان باز و بسته مي‌شود بزاق حركت مي‌كند و رقيق مي‌شود كه در نتيجه قدرت تميزكنندگي دارد. در شب‌ها به علت بسته‌بودن دهان و ساكن‌بودن بزاق حالت اسيدي بزاق بيشتر مي‌شود و حالت تخريبي پيدا مي‌كند كه در نتيجه ميناي دندان كه سخت‌ترين بافت بدن است نرم مي‌شود و پس از آن در صورت خوردن صبحانه كه معمولا چاي شيرين در اين هنگام مصرف مي‌شود شيريني به قسمت‌هاي نرم ميناي دندان نفوذ مي‌كند و موجب تخريب آن مي‌شود.»
توكلي معتقد است: «در صورتي كه قبل از صبحانه مسواك زده شود بزاق ساكن تميز شده و ميناي دندان براي مصرف صبحانه آماده مي‌شود. اگر بخواهيم پس از مصرف صبحانه مسواك بزنيم بايد نيم ساعت از خوردن، گذشته باشد تا ميناي دندان قوام خود را به دست آورد. مسواك‌زدن بايد حداقل 5 دقيقه طول بكشد و تمام 32 دندان تميز شود. همچنين بايد پس از مسواك به كمك نخ دندان بين دندان‌ها را تميز كرد.»
تغذيه در سلامت دهان و دندان تاثير زيادي دارد و استفاده زياد از مواد قندي مي‌تواند براي دندان بسيار مضر باشد.
عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي با اشاره به وضعيت بهداشت دهان و دندان در ايران مي‌گويد: «30 سال پيش بيشترين مراجعه مردم به دندانپزشك به منظور كشيدن دندان بود در حالي كه در حال حاضر براي پركردن دندان است و اين نشان از رشد وضعيت بهداشت دهان و دندان دارد.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4686s, 18q