خودكشي و افسردگي در مردان ايراني دو برابر زنان است

۱۳۸۸/۰۹/۰۲ - ۱۳:۲۱ - کد خبر: 18189
خودكشي و افسردگي در مردان ايراني دو برابر زنان است
اما نتايج يك مطالعه در بيمارستان لقمان تهران كه نتايج آن چند وقت پيش در نشريه علمي پزشكي قانوني به چاپ رسيده، نشان مي‌دهد اين ميزان در مردان ايراني در سال‌هاي گذشته رو به افزايش گذاشته و حتي از آمار زنان، بيشتر شده است.

نتايج اين بررسي كه روي مسمومان دارويي مراجعه‌كننده به بيمارستان لقمان انجام شده، نشان مي‌دهد بر خلاف سال‌هاي نه چندان دور كه زنان به‌دليل افسردگي و مصرف بيش از حد دارو به قصد خودكشي، بيشترين تعداد مراجعان به بخش مسمومان اين بيمارستان را تشكيل مي‌دادند، در سال‌هاي اخير اين وضعيت كاملا معكوس شده، به‌طوري كه تعداد مرداني كه اقدام به‌خودكشي با داروها كرده‌اند، نسبت به زنان، در حال افزايش است.

به گفته محققان، در سال 1370 از 2 هزار و 930 مورد بستري بيماران در بخش مسمومان دارويي بيمارستان لقمان، 5/37 درصد آنها مرد بودند (481 مورد) كه از اين تعداد، 19 مورد مرگ و مير گزارش شد.

ولي در مطالعه اخير (سال 1383) از 11هزار و456 مورد بستري، 51 درصد (5 هزار و 518 مورد) مرد بوده‌اند و آمار افراد فوت‌شده 272‌نفر بوده است.اما علت تغيير اين نسبت در ايران چيست؟ دكتر ‌محمدعلي شهركي، روانپزشك، در گفت‌وگو با همشهري، به نقش سوء‌مصرف مواد در خودكشي مردان اشاره مي‌كند و مي‌گويد: در خيلي از موارد اين مواد زمينه‌ساز مسموميت‌هايي هستند كه گاهي با خودكشي اشتباه گرفته مي‌شود، به اين ترتيب كه در خيلي از موارد معلوم نيست كه فرد براي احساس لذت دارو مصرف كرده‌ و يا به قصد خودكشي.

وي ادامه مي‌دهد: با اين حال، شايد دليل افزايش انتخاب دارو به قصد خودكشي در مردان اين باشد كه آنها ترجيح مي‌دهند در حالت خماري همراه با لذت به زندگي خود خاتمه دهند.

قربانيان اعتياد ايراني

گر‌چه به‌نظر مي‌رسد ميزان دسترسي مردان به داروهاي مخدر در كشورهاي ديگر هم در حال افزايش باشد ولي چرا وضعيت خودكشي مردان و زنان در كشورهاي ديگر اين‌طور نشده است؟

دكتر آذرخش مكري، روانپزشك و رئيس مركز مطالعات و تحقيقات اعتياد در اين باره به همشهري توضيح مي‌دهد: در حال حاضر ميزان معتادان مرد در كشور ما نسبت به زنان معتاد 95 درصد است و اين افراد هم كساني هستند كه بيشتر با مواد‌مخدر و شيميايي اقدام به‌خودكشي مي‌كنند؛ براي همين است كه الگوي مصرف اين مواد در ايران نسبت به ساير كشورهاي دنيا عوض شده است.

تمارض يا خودكشي؟

به‌نظر مي‌رسد آنچه كارشناسان بر آن متفق‌القولند، اين است كه علت افزايش آمار مسموميت دارويي در مردان، رواج بيشتر سوء مصرف دارو در سال‌هاي اخير است و از قضا در همين قشر، خودكشي بيشتر رواج دارد.

دكتر شاهين شادنيا، رئيس بخش مسمومان بيمارستان لقمان در اين باره معتقد است: در گذشته مسموميت در زنان جنبه تمارضي داشت، يعني آنها براي جلب توجه و يا رسيدن به هدفي خاص اقدام به مصرف دارو مي‌كردند، براي همين ميزان مسموميت در زنان بيشتر بود.

او اضافه مي‌كند: در حال حاضر هم اغلب اين مسموميت‌ها در زنان با همين هدف است ولي امروزه ميزان مسموميت در مردها به قصد خودكشي بيشتر از مسموميت به قصد تمارض است.

رئيس بخش مسمومان بيمارستان لقمان در ادامه با اشاره به اينكه تا سال 2003 ميزان مسموميت مردها و زنان به قصد تمارض يكسان بود، خاطرنشان مي‌كند: در مردان مواد‌مخدر يا همان مواد شيميايي كه مورد سوء مصرف قرار مي‌گيرند، بيشتر باعث مسموميت مي‌شود، علاوه بر اين زنان بيشتر از داروهاي دسته‌ آنتي‌بيوتيك‌ها، داروهاي اعصاب و روان مثل داروهاي ضد‌صرع و ضد‌افسردگي و كدئين‌ها استفاده مي‌كنند و هدف واقعي در مصرف آنها، پايان حيات نيست، درحالي‌كه مردها بيشتر از متادون، ترامادول يا ديگر داروهاي ترك اعتياد يا افيوني براي خودكشي استفاده مي‌كنند.

به اين ترتيب در شرايطي كه اكثر روانپزشكان بر افزايش مسموميت و خودكشي با دارو طي سال‌هاي اخير در ميان مردان اتفاق نظر دارند، برخي كارشناسان معتقدند نمي‌توان با انجام يك تحقيق چنين نتيجه‌گيري كرد. آنچه مسلم است اين است كه در مورد علت تغيير الگوي خودكشي در ايران، بايد مطالعات بيشتري صورت گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.43615s, 18q