مدارك انجمن بين‌المللي كاشت مو، مجوز پيوند مو نيست

۱۳۸۸/۰۹/۰۲ - ۱۴:۱۳ - کد خبر: 18192
مدارك انجمن بين‌المللي كاشت مو، مجوز پيوند مو نيست
طبق دستور وزارت بهداشت انجام عمل پيوند مو در مطب‌ها غيرقانوني اعلام شده و اين كار در كلينيك پوست، مراكز جراحي محدود و بيمارستان‌هاي واجد بخش پوست طبق ضوابط اعلام شده مجاز است.

دكتر مهناز بالادست، مدير درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در گفت‌وگو با ايسنا گفت: امروزه مؤسسات، مراكز جراحي محدود، مطب‌ها و درمانگاه‌هاي بسياري جهت ترميم، كاشت و پيوند مو فعاليت دارند كه در اين ميان افرادي غيرمتخصص در اماكن غيرمجاز و نامناسب اقدام به تبليغات گسترده و اعمال جراحي در اين زمينه مي‌كنند.

وي افزود: توصيه اكيد به همه بيماران اين است كه صرفا به تبليغات و آگهي‌ها متكي نباشند و با بررسي و تحقيق و اطمينان از داشتن مجوزهاي قانوني و مجاز بودن اين مراكز اقدام به درمان كنند.

مدير درمان دانشگاه علوم پزشكي تصريح كرد: معاونت‌هاي درمان دانشگاه‌ها نيز جهت جلوگيري از توسعه مراكز غيرمجاز در اين زمينه توسط كارشناسان نظارت بر درمان تمامي مطب‌ها، بيمارستان‌ها، مراكز جراحي محدود و درمانگاه‌هاي تحت پوشش خود را طي بازديدهاي دوره‌اي نظارت كرده، با مراكز متخلف بسته به نوع تخلف برخورد قانوني به‌عمل مي‌آورند و شكايات مردمي صورت گرفته در اين زمينه را بررسي كرده به مراكز ذيصلاح ارجاع خواهند داد.

همچنين دكتر ميرهادي عزيزجلالي، متخصص پوست و مو دراين خصوص به خبرنگار ايسنا گفت: انجام جراحي كاشت مو احتياج به رعايت استانداردهاي فضاي فيزيكي و استانداردهاي تجهيزاتي و نيروهاي تخصصي تعريف شده دارد بنابراين طبق دستور وزارت بهداشت انجام آن در مطب‌ها غيرقانوني است.

وي خاطرنشان كرد: براي انجام اعمال جراحي چون كاشت، ترميم و پيوند مو تنها تكنسين بودن و دانستن تكنيك آن كافي نيست بلكه داشتن تخصص و آشنايي با بيماري‌هاي پوست و مو و شناسايي آنها اهميت ويژه‌اي دارد.

اين متخصص پوست و مو تاكيد كرد: مدارك صادر شده از انجمن بين المللي كاشت مو يا عضويت در اين انجمن فاقد ارزش قانوني جهت انجام عمل كاشت مو است و در ميان مدارك دانشگاهي كه بسياري از آنها نيز در كشورهاي غربي از جمله آمريكا و انگليس صادر مي‌شود، تنها مدركي داراي ارزش و اعتبار است

كه توسط سفارت ايران در كشور مربوطه و كميته ارزشيابي علمي تخصصي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ايران مورد تأييد قرار گيرد و با مهر جمهوري اسلامي ايران صادر شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11441s, 19q