مرندي؛ وزارت بهداشت در واردات واکسن آنفلوآنزا دقت کند

۱۳۸۸/۰۹/۰۳ - ۱۱:۴۹ - کد خبر: 18196
مرندي؛ وزارت بهداشت در واردات واکسن آنفلوآنزا دقت کند
روز گذشته دکتر سيدعليرضا مرندي در گفت وگو با ايسنا در ارزيابي خود از عملکرد وزارت بهداشت در مورد مقابله با آنفلوآنزاي نوع A براين باور است که آنچه تاکنون در مورد آنفلوآنزاي نوع A توسط وزارت بهداشت اتفاق افتاده درست است و مشکلي نبوده، ان شاءالله در ادامه هم در کارشان موفق باشند. او با تاکيد بر اين مطلب که از وزارت بهداشت خواهش کردم حتماً در وارد کردن واکسن آنفلوآنزاي نوع A به کشور دقت کنند و عجله نکنند، به گفته دکتر گويا استناد کرد که بعضي از واکسن هايي که در برخي کشورهاي دنيا مورد استفاده قرار گرفت عوارضي داشت و مردم را نسبت به آنها بدبين کرد، به همين دليل در برخي کشورها اصلاً مورد استقبال قرار نگرفت.

اگر چه يکي از نگراني هايي که مرندي به آنها اشاره دارد اعلام مبلغ هنگفتي است که قرار است با عجله براي واردات اين واکسن پرداخت شود، اين تذکر را مي دهد که اگر اين واکسن ها عوارض داشته باشند و مردم نسبت به آن بدبين شوند و استقبال نکنند، در اين صورت هم خسارت سنگيني متوجه کشور و وزارت بهداشت مي شود. به گفته او وزارت بهداشت در وارد کردن واکسن به هيچ عنوان دير اقدام نکرده است چراکه واکسني براي اين ويروس در دنيا ساخته نشده بود. پس از اينکه اين ويروس ظاهر شد کشورها شروع به ساخت واکسن کردند. اگر جايي در ساخت واکسن تعلل کرده انستيتو حصارک ايران است، چراکه سازمان بهداشت جهاني مانند کشورهاي ديگر به آنها امکانات و پول داد تا واکسن بسازند. کشورهاي ديگر به سرعت اقدام کردند اما اين اقدام در انستيتو رازي ايران به درستي انجام نشد، بنابراين وزارت بهداشت راهي نداشت جز اينکه صبر کند تا واکسن مطمئني ساخته شود و بتواند آن را وارد کند. در اين شرايط رئيس آموزش و پرورش شهر تهران درباره وضعيت مدارس در پيشگيري از آنفلوآنزاي نوع A تا روز دوشنبه گفت؛ تنها يک دانش آموز در تهران به اين بيماري مبتلا شده و مورد ديگري در مدارس مشاهده نشده است و هيچ مدرسه يي در هفته گذشته در شهر تهران به علت شيوع اين بيماري تعطيل نشده است. از سوي ديگر علي سليماني مدير روابط عمومي آموزش و پرورش شهرستان هاي استان تهران نيز در اين باره گفت؛ طي يک هفته گذشته هيچ مدرسه يي تعطيل نشده و آمار دانش آموزان مبتلا که 19 نفر بود کاهش يافته است. اين اظهارات در حالي از سوي مقامات وزارت آموزش و پرورش مطرح مي شود که فيروزجايي رئيس کميته آموزش و پرورش مجلس گفت تاکنون 14 دانش آموز در کشور به علت ابتلا به آنفلوآنزاي نوع A فوت کرده اند. بنا بر آمارهاي رسمي اعلام شده از سوي وزارت بهداشت و درمان، تاکنون 100 نفر بر اثر ابتلا به بيماري آنفلوآنزاي نوع A جان خود را از دست داده اند. آمار مبتلايان به آنفلوآنزا در حالي اعلام مي شود که مدير برنامه آنفلوآنزا و مراقبت بهداشت مرزي وزارت بهداشت نسبت به ابتلاي حجاج به آنفلوآنزاي نوع A هشدار داده و تاکيد کرده است؛ ممکن است اين افراد در بازگشت به کشور تا يک هفته بدون علامت بيماري باشند. دکتر محمود سروش در گفت وگو با مهر گفته است؛ حجاج بايد توجه داشته باشند هنگام بازگشت از خانه خدا چنانچه علائم مشابه آنفلوآنزا دارند به پايگاه هاي مراقبت هاي بهداشتي مستقر در فرودگاه هاي کشور مراجعه کنند. سروش با تاکيد بر پرهيز از تماس نزديک حجاج با افراد در معرض خطر گفت؛ حجاج بايد تا يک هفته از روبوسي و دست دادن و در آغوش گرفتن افراد خودداري کنند. با اين حال مديريت شهري نيز همچنان در راستاي جلوگيري از گسترش اين بيماري در سيستم تهويه مترو براي جلوگيري از شيوع آنفلوآنزاي نوع A تغييراتي را به وجود آورده است.

مدير عامل شرکت بهره برداري مترو تهران و حومه گفت؛ براي جلوگيري از شيوع بيماري آنفلوآنزاي نوع A تغييراتي در سيستم تهويه ايستگاه هاي مترو ايجاد شده که بر اساس آن کمتر از هشت دقيقه به طور کامل هواي ايستگاه ها عوض مي شود و با جابه جايي سريع حجم هوا مي توانيم تا حد زيادي احتمال انتقال اين بيماري را کاهش دهيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.93213s, 18q