مديريت بيمارستان‌هاي هيات امنايي به نظام سلامت آسيب مي‌زند

۱۳۸۸/۰۹/۰۳ - ۱۲:۱۴ - کد خبر: 18201
مديريت بيمارستان‌هاي هيات امنايي به نظام سلامت آسيب مي‌زند
براساس اين مصوبه، در ترکيب 9 نفره هيات امناي اين بيمارستان‌ها حداقل چهار نفر بايد الزاما از پزشکان اعضاي هيات علمي دانشگاه و دو نفر ديگر نيز مي‌توانند پزشک باشند.

چنين ترکيبي در هيات‌مديره بيمارستان‌هاي هيات امنايي جاي نقد و بررسي بسيار دارد. وقتي شش نفر از ترکيب اصلي و تخصصي پزشک هستند، طبيعي است که صرفا منافع گروهي خاص در لايه‌هاي مختلف مديريتي لحاظ مي‌شود.

پيش از اين هم رئيس سازمان نظام پرستاري ايران به‌درستي با اشاره به 50 بيمارستان منتخب دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور که قرار است به صورت هيات امنايي اداره شوند، اظهار داشته بود که اداره اين بيمارستان‌ها باتوجه به ناديده گرفتن جايگاه گروه‌هاي غيرپزشکي در تدوين آيين‌نامه آنها با شکست مواجه خواهد شد.

تفکر انحصارطلبانه در تعيين هيات‌مديره اين بيمارستان‌ها باعث شده که بقيه گروه‌هاي پرستاري، پيراپزشکي، پزشکان عمومي و کادر اداري هيچ نماينده‌اي در هيات امنا نداشته باشند. با اجراي قانون هيات امنايي در 50 بيمارستان تحت پوشش دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور، حدود 12هزار تخت بيمارستاني به‌صورت هيات امنايي اداره خواهد شد.

سپردن مديريت بيمارستان‌هاي هيات امنايي به پزشکان متخصص مشكلات بسياري درپي دارد. اين کار فقط باعث بروز خسارات سنگين به نظام سلامت و مردم خواهد شد زيرا اين گروه از پزشکان متخصص وقت خود را صرف کسب دانش و مهارت‌هاي رشته تخصصي خود كرده و دانش علم مديريت را ندارند. کسري بودجه وزارت بهداشت و عدم رضايتمندي مردم از خدمات بهداشتي و درماني از دلايل سوءمديريت‌هاي بيمارستان‌هاي دولتي است. نظام سلامت کشور در زمينه‌هايي مثل استفاده از آخرين تکنيک‌هاي جراحي، روش‌هاي درماني و تشخيصي و استفاده از تکنولوژي‌ها در مقايسه با کشورهاي اروپايي و آمريکايي به روز است. متاسفانه مشخص نيست که چرا در به‌کارگيري روش‌ها و تئوري‌هاي مديريت مراکز درماني از اين قبيل کشورها عقب‌هستيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.9297s, 18q