تشخيص عفونت تنها در 15 دقيقه تا دو ساعت محقق شد

۱۳۸۸/۰۹/۰۴ - ۱۱:۵۰ - کد خبر: 18219
تشخيص عفونت تنها در 15 دقيقه تا دو ساعت محقق شد
امروزه تشخيص عفونت‌هاي باکتريايي نيازمند کشت نمونه‌ مشکوک به آلودگي در محيط‌هاي کشت در آزمايشگاه‌هاست که چند روز زمان لازم دارد؛ در حالي که با استفاده از فن‌آوري جديد «حسگر DNA» عفونت‌هاي باکتريايي معمولي در يک يا دو ساعت تشخيص داده مي‌شوند.

اين حسگر بين 15 دقيقه تا دو ساعت وقت لازم دارد تا عفونت را در فرد بيمار تشخيص دهد و به همين جهت مي‌تواند در بيمارستان، مطب و منزل نيز مورد استفاده قرار گيرد.

ساخت نانوحسگر فوق سريع DNA بر پايه نانوموادي است که در حال تکميل هستند تا بتوانند DNA را با سرعت، دقت و حساسيت بالا تشخيص دهند.

هر نانوحسگر حاوي رشته‌ پيچ‌خورده‌اي از DNA است که مکمل توالي ژنتيکي هدف مي شود. رشته‌ DNA تا زماني که توالي ژنتيکي هدف به آن متصل شود، پيچ‌خورده باقي مي‌ماند. با استفاده از کارتريج‌هاي مصرفي در نانوحسگر مذكور مي‌توان نمونه‌هاي خوني و ادرار را مستقيماً در کارتريج قرار داد تا مورد آزمايش قرار گيرند.

بنيامين ميلر -متخصص مهندسي زيست‌پزشکي در مرکز پزشکي دانشگاه روچستر - مي‌گويد: «در کارتريج، مراحلي براي تميز کردن نمونه‌ها وجود دارد و ماده‌ مورد نظر شما را استخراج و از آن، يک گسترش DNA تهيه مي‌کند. در ادامه کارتريج درون نوعي ابزار پرتابل گذاشته مي‌شود تا آناليز شود.

کارتريج‌هاي مصرفي فقط چند دلار قيمت دارند و به همين جهت از نظر اقتصادي به‌صرفه هستند. با قرار دادن رشته‌هاي مختلف DNA در کارتريج مي توان پاتوژن‌هاي مختلفي را تست کرد.

محققان، حسگرهايي را توسعه داده‌اند که مي‌تواند باکتري استفيلوکوک مقاوم به آنتي‌بيوتيک را که نوعي عفونت پوستي را ايجاد مي کند، تشخيص ‌دهد.

پژوهشگران روي ساير حسگرها براي تشخيص سريع DNA کار مي‌کنند و از نانوسيم‌ها، نانولوله‌هاي کربني و نانوذرات استفاده مي‌کنند. تمامي اين روش‌ها کم‌هزينه هستند، ولي دقت بالايي دارند.

ميشل استرانو از دانشگاه MIT مي‌گويد: اگر بتوانيد نوعي ابزار پرتابل بسازيد که در مطب نصب شود، پزشک شما به کمک مقدار کمي مايع، مي‌تواند شما را از نظر نارسايي‌هاي ژنتيکي چک کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42798s, 18q