خطر آلاینده‌های ترافیک و غبار خانه براي آسم کودکان

۱۳۸۸/۰۹/۰۴ - ۱۱:۵۱ - کد خبر: 18220
خطر آلاینده‌های ترافیک و غبار خانه براي آسم کودکان
اندوتوکسین- بخشی از باکتری است که اعتقاد بر این است که پاسخ ایمنی را در انسان‌ها بر می‌انگیزد- در غبار یافت می‌‌شود.

به گزارش هلث‌دی نیوز پژوهشگران دانشگاه کالج پزشکی دانشگاه سینسیناتی دریافتند که خس‌خس مداوم (نشانه هشداردهنده اولیه آسم یا سایر مشکلات ریوی) در 36 درصد کودکان سه‌ساله‌ای که در دوران نوزادی، در معرض میزان‌های بالای آلودگی هوای ناشی از ترافیک و اندوتوکسین درون خانه بوده‌اند، وجود دارد.

پژوهشگران می‌نویسند خس‌خس سینه در 11 درصد کودکانی که در دوران نوزادی در معرض مقادیر پایین مواد آلرژی‌زای در بیرون و درون خانه قرار گرفته‌اند، و در 18 درصد کودکانی که در معرض مقادیر بالای آلودگی هوای ناشی از ترافیک و مقادیر پایین اندوتوکسین درون خانه قرار داشتند، دیده شد.

این پژوهشگران می‌گویند قرارگیری در معرض اندوتوکسین نیز به نظر می‌رسید که اثر چندانی بر کودکان ندارد.

پاتریک رایان، استادیار بهداشت زیست‌محیطی و سرپرست این پژوهش در این باره گفت:"به نظر می‌رسد این دو منبع آلودگی- هنگام یکه به طور همزمان به مقادیر بالا وجود داشته باشند- با یکدیگر عمل می‌کنند و بر سلامت ریه‌های در حال رشد کودکان کم‌سن اثر منفی می‌گذارد."

رایان توضیح داد: "به نظر می‌رسد که ذرات ناشی از ترافیک و اندوتوکسین یک پاسخ التهابی در کودکان مورد بررسی ایجاد می‌کرد. هنگامی که این دو عامل همراه هم باشند، این اثر تشدید می‌شود و پاسخ ایمنی قوی‌تری را باعث می‌شوند. هر چه این قرارگیری در معرض این آلاینده‌ها در سنین پایین‌تری رخ دهد، ممکن است در درازمدت تاثیر بیشتری بر ریه‌ها بگذرد. رشد ریه‌ها تا 18 تا 20 سالگی ادامه دارد.

قرارگیری در معرض اندوتوکسین و آلاینده‌‌های ترافیک در سنین پایین‌تر تاثیر بیشتری بر ریه‌های در حال رشد خواهد داشت تا بزرگسالانی که ریه‌‌های‌شان قبلا تکامل یافته است.
تاریخ درج: 3 آذر 1388 ساعت 22:14 تاریخ تایید: 4 آذر 1388 ساعت 00:48 تاریخ به روز رسانی: 4 آذر 1388 ساعت 00:47
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.06418s, 18q